Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова Конгреса да се съгласи да отпусне 150 млн. долара за възстановяване на агенцията на ООН за култура ЮНЕСКО, като заяви, че отсъствието на САЩ позволява на Китай да пише правилата за изкуствения интелект, предаде АФП.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
През декември Конгресът, тогава изцяло контролиран от демократите, проправи пътя на Съединените щати да възстановят финансирането на базираната в Париж агенция, което беше спряно през 2011 г. заради включването на Палестина в състава ѝ.
ОЩЕ: САЩ ще се оттеглят от ЮНЕСКО
В новия бюджет президентът на САЩ Джо Байдън предложи 150 млн. долара финансиране като част от връщането на средствата на Организацията на ООН за образование, наука и култура.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
"Много вярвам, че трябва да се върнем в ЮНЕСКО - отново, не като подарък за ЮНЕСКО, а защото нещата, които се случват в ЮНЕСКО, всъщност са от значение", заяви Блинкен пред сенатската комисия, докато представяше бюджета. "Те работят по правила, норми и стандарти за изкуствен интелект. Искаме да бъдем там", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
"В момента Китай е най-големият вносител в ЮНЕСКО. Това има голяма тежест. Ние дори не сме на масата", предупреди американският държавен секретар.
Съединените щати плащаха около 22% или 80 млн. долара от бюджета на ЮНЕСКО до 2011 г., когато приемането на Палестина предизвика прекратяване на вноските съгласно американското законодателство. Предишният президент Доналд Тръмп стигна по-далеч през 2019 г., като изтегли Съединените щати от ЮНЕСКО заедно с Израел.
Като част от гигантския общ законопроект за разходите, одобрен в края на 2022 г., Конгресът даде на президента правомощието да се откаже от предишния закон и да финансира ЮНЕСКО, ако прецени, че този ход ще противодейства на китайското влияние.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата