Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ дават на Украйна противокорабни ракети, изстрелвани от камиони (ВИДЕО)

07 септември 2022, 22:28 часа • 9262 прочитания

Украйна получи от западните държави противокорабни ракети Harpoon ("Харпун"), които САЩ са монтирали на автомобилна платформа. Това съобщи в сряда зам-министърът на отбраната на САЩ по снабдяването и логистиката Бил Лаплант, цитиран от БГНЕС.

Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп

Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал

„Ще кажа също, че се случват невероятни нововъведения“, каза той, коментирайки доставките на Киев с оръжие и военна техника от Запада. „Може да сте чували за харпуните или да сте ги виждали по новините. Историята е, че една страна, която няма да назовавам, е имала харпуни, инсталирани на кораб, това са харпуни с морско базиране. Тя каза: може би вие можете да направите нещо по въпроса. Затова работихме с тази страна и изпълнителя, свалихме ги от кораба и ги поставихме на камиони“ каза Ла Планте, говорейки на конференция, организирана от седмичника Defence News. „Модулите „Харпун“, отбеляза зам.-министърът, „са монтирани на камион с платформа, а на друг камион с платформа, която е източник на захранване, и са свързани с кабел“.

Служителят уточни, че в края на май американски военни инструктори са обучавали украинци на територията на САЩ за използване на тези оръжия. На 23 май министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин публично обяви, че Дания прехвърля на Украйна противокорабни ракети Harpoon и пускова установка за тях. По-рано обаче администрацията на САЩ не разкри подробностите, които Ла Планте посочи.

Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни

Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война

"Харпун“ е американска противокорабна крилата ракета, като е една от най-разпространените в света. Разработена е от компанията МакДонал-Дъглас, понастоящем се произвежда от предприятия на корпорацията Boeing.

Тя има дозвукова скорост на полета, осколочно-фугасна бойна част с маса 225 кг, максималната далечина на стрелбата зависи от носителя, модификацията на ракетата и целеуказанието й – от 90 до 280 км.

За първи път ракетите „Харпун“ в бойна обстановка са използвани от иранския флот през 1980 г., по време на ирано-иракската война. В хода на операцията „Моравид“, 28 – 29 ноември 1980 г., ирански ракетни катери успешно потопяват с ракети RGM-84A два иракски ракетни катера от съветския проект 205. Според редица данни, ракетите също са използвани от иранците в хода на т. нар. „танкерна война“ за нападения над неутрални танкери, плаващи през Персийския залив.

През 1986 г., американския ракетен крайцер USS Yorktown (CG-48) от типа „Тикондерога“ и палубни щурмоваци на самолетоносачте изстрелват няколко ракети „Харпун“ по либийски корвети и ракетни катера в залива Сидра. Един либийски корвет и един торпеден катер са потопени с такива ракети.

Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил

Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против

Най-мащабното сражение с използване на „Харпуни“ е операция „Богомолка“, от 18 април 1988 г. В хода на това сражение между американския и иранския флот ракетите „Харпун“ се изпулват и от двете страни: иранския корвет „Joshan“ пуска ракета по американски кораби, но тя е отклонена с електронни смущения. Американските кораби и самолети изстрелват, общо, две ракети RGM-84 и две ракети AGM-84, три от които попадат в целта. Всички три постигнати в хода на сражението попадения на „Харпуните“ са по иранската фрегата „Саханд“, пише Уикипедия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес