Година след избухването на грандиозния скандал с подслушванията, наяве продължават да излизат стряскащи факти за дейността на американската Агенция за национална сигурност (АНС). Оказва се, че тя е можела да събира информация за и от всички държави по света с изключение на четири – Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия, съобщава АФП, цитирана от „Фокус”.
Още: И Джей Ди Ванс заговори за ядрена война. Как вижда края на войната в Украйна
Още: Обрат на изборите в Канада. Новият стар премиер: "Тръмп, никога няма да ни притежаваш" (ВИДЕО)
Причината е,че с тези страни Щатите са подписали споразумения, забраняващи двустранното шпиониране.
Различни документи обаче свидетелстват, че службата като цяло е имала много по-голяма власт, отколкото се предполагаше по-рано. Едно от правомощията на агенцията е било да прехваща чрез американски компании не само разговори и кореспонденция на следените обекти, но и всякаква информация относно тези обекти.
Според документите 193 страни са представлявали интерес за агенцията. Освен това тя е можела да събира информация относно организации като Световната банка, МВФ, ЕС и Международната агенция за атомна енергетика.
Още: "Глупак в чужбина": Кой е човекът на Тръмп, който трябва да уреди мира в Украйна?
Още: Кола се вряза в училищна занималня, има загинали деца (ВИДЕО, СНИМКИ)
Подслушвателната дейност на АНС бе разкрита миналата година от нейния бивш сътрудник Едуард Сноудън. По-рано днес бе съобщено, че той е помолил срокът на временното му убежище в Русия да бъде удължен за още една година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рубио повиши тон на Лавров: Русия да сложи край на войната в Украйна
Още: И вторият изтребител F-16 пътува към България: Кога се очаква да пристигне?