Ръководителят на руската космическа агенция Роскосмос заплаши Илон Мъск, но основателят и главен изпълнителен директор на SpaceX не изглежда твърде притеснен.
В неделя (8 май) Мъск ретуитна бележка, която Рогозин е изпратил до руските медии. В нея се твърди, че оборудването за сателитната интернет системата Starlink на SpaceX е било доставено на украински морски пехотинци и „бойци от нацисткия батальон Азов“ от американските военни.
„По този начин Илон Мъск участва в снабдяването на фашистките сили в Украйна с военно комуникационно оборудване“, пише Рогозин. „И за това, Илон, ще бъдеш държан отговорен като възрастен — без значение колко ще се правиш на дете“, допълва Рогозин.
"Това звучи много като заплаха", написа Мъск в последващ туит. „Ако умра при мистериозни обстоятелства, нека да е ясно, че беше хубаво да се познаваме“, написа той.
Майката на Мъск също се включи в размяната на реплики с пост „Това не е смешно“, придружен от две емоджи с гневно лице. Предприемачът милиардер отговори: „Съжалявам! Ще направя всичко по силите си, за да остана жив“.
Мъск, обаче, не изглежда притеснен. Шефът на Роскосмос многократно е заявявал, че Русия може да напусне програмата на Международната космическа станция, ако санкциите, наложени след инвазията, не бъдат премахнати, но страната продължава да изпълнява ангажиментите си както обикновено в орбиталната лаборатория.
Това не е първи път, в който Мъск и Рогозин си разменят остри думи.
През 2014 г., Рогозин отбеляза, че Съединените щати трябва да използват батут, за да изведат астронавтите си до МКС - препратка към факта, че по това време нацията е била напълно зависима от руския космически кораб "Союз" за орбитални мисии с екипаж.
През май 2020 г. SpaceX прекрати тази зависимост, когато изстреля двама астронавти на НАСА към МКС със своята забележителна мисия Demo-2. Точно след това излитане Мъск отговори на Рогозин с думите: „Батутът работи!“
SpaceX, Мъск и Агенцията за международно развитие на Съединените щати изпратиха терминали Starlink в Украйна, за да помогнат на страната да поддържа част от комуникационната си инфраструктура по време на продължаващата инвазия от Русия. Украинските власти поискаха такова оборудване в края на февруари, малко след началото на инвазията.