Русия предложила на САЩ да сключат споразумение за предотвратяване на ядрена война, но не получи никакъв отговор, пише в. „Комерсант", позовавайки се на свои източници.
Още: "За последните три месеца": Мексико задържа почти половин милион мигранти
Още: Канадски министри работят с екипа на Тръмп за ниски мита
Според вестника Москва предала на Вашингтон проекта на документа през октомври 2018 година. В него се отбелязва, че не може да има победители в такава война, затова "никога не трябва да се разгърне".
Ето защо руската страна предложила да се обхванат всички необходими мерки за предотвратяване както на умишлено, така и на случайно използване на ядрени оръжия. Москва чака отговор вече шест месеца, констатира „Комерсант“.
Говорител на американското посолство в Русия заяви, че Вашингтон "остава ангажиран с ефективния контрол над въоръженията", допълва БГНЕС.
Още: Тръмп иска съдът на САЩ да спре действието на закона за забрана на TikTok
Още: "Иде ли нова пандемия": Откриха нова мутация на птичия грип в САЩ
В началото на февруари Съединените щати съобщиха за нарушения от страна на Русия на Договора за ракети със среден и по-малък обсег на действие (той не позволява на страните да разполагат с балистични ракети и крилати ракети с обхват от 500 до 5,5 хиляди километра) и съобщиха за началото на процедурата за оттегляне от споразумението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки загинаха при срутване на мост в Бразилия (ВИДЕО+СНИМКА)
Владимир Путин каза, че Москва ще отговори огледално и ще спре участието си в договора. Той отбеляза също, че всички предложения за разоръжаване на Русия "остават на масата и вратите са отворени" и че Москва няма да бъде привлечена в скъпоструващата надпревара във въоръжаването.
От „Комерсант“ допълват, че подобни заявления са били приемани по време на студената война по време на управлението на Леонид Брежнев.
Доколкото предложението е било доставено на Вашингтон прлез октомври, „Комерсант“ припомня, че на 22-23 октомври 2018 г. в Москва беше съветникът на Тръмп по националната сигурност Джон Болтън. Но той само обясни на руските власти решението на шефа си за оттеглянето на Вашингтон от договора за ракетите със среден и по-малък обсег.
Още: Белият дом: Има индикации, че руската ПВО е свалила азербайджанския самолет
Още: След петролен разлив: Перу обяви извънредна екологична ситуация