Разработчикът на руската ваксина срещу коронавирус „Спутник V” заяви в четвъртък, че ще съди здравния регулатор на Бразилия Anvisa, след като отказа да внесе препарата, съобщи АФП.
Още: Тръмп разглоби световния ред, построен с много усилия след Втората световна война
Още: US генерал Кристофър Каволи: Русия е изгубила над 4000 танка в Украйна
„Спутник V” предприема процесуално производство за клевета в Бразилия срещу Anvisa за съзнателно разпространение на невярна и неточна информация“, заяви разработчикът в официалния акаунт на „Спутник V” в Туитър.
Anvisa обяви в понеделник, че е отхвърлила искане от няколко щата за внос на „Спутник V”, заявявайки, че нейните експерти са отбелязали "несигурност" относно ваксината.
Anvisa не публикува констатации и не цитира каква конкретна информация й липсва.
Още: Външният ни министър разговаря с държавния секретар на Тръмп - Марко Рубио
Още: Десетки земетресения удариха Тексас
Но според качена онлайн информация, учените на регулатора са взели решение на базата на това, че тестваните от тях партиди ваксини съдържат жива версия на често причиняващ настинка вирус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск отрече, че напуска правителството на САЩ. Ванс разкри следващата му роля (ВИДЕО)
Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор
Разработчиците на „Спутник V” заявиха в Tуитър, че Anvisa е признала, че е направила грешка и не е тествала ваксината. „Anvisa направи неверни и подвеждащи твърдения, без да е тествала действителната ваксина „Спутник V“, казаха разработчиците.
Проблемът е съсредоточен около „аденовирусен вектор“ - вирус, който обикновено причинява леки респираторни заболявания, но във ваксините е генетично модифициран, така че да не може да се репликира, и е редактиран, за да носи ДНК инструкциите на човешките клетки за разработване на протеина на коронавируса. Това от своя страна обучава човешката система да бъде подготвена в случай, че след това се натъкне на истинския коронавирус.
Ваксината „Спутник V” използва два различни аденовирусни вектора за изпълнение на тази задача, приложени в две дози.
Още: Европа откри начин как САЩ да участват в миротворческата мисия в Украйна
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Руската ваксина е одобрена за употреба в поне 60 страни, включително повече от 10 в Латинска и Централна Америка. Но все още не е одобрен от Европейската агенция по лекарствата (EMA) или Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA).