Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Яркият контраст между Тръмп и Харис в последните дни на кампанията

04 ноември 2024, 13:32 часа • 2986 прочитания

В последната неделя от кампанията за президент на САЩ Камала Харис и Доналд Тръмп продължавиха да се надпреварват в търсене на подкрепа в колебаещите се щати. Посланията и поведението им бяха коренно различни.

Кандидатът на демократите и настоящ вицепрезидент Камала Харис започна деня си в църква в Детройт, където каза на миряните, че нацията е „готова да огъне арката на историята към справедливостта“, позовавайки се на думите на Мартин Лутър Кинг-младши.

Републиканският кандидат и бивш президент Доналд Тръмп започна своя ден на митинг на летище в Пенсилвания, където с приведени рамене и приглушен глас каза на поддръжниците си, че „не е трябвало да напуска“ Белия дом след загубата си от Джо Байдън през 2020 г.: Тръмп: Не трябваше да напускам Белия дом.

Стана ясно по колко различен начин двамата кандидати използват последните дни на кампанията, която остава толкова напрегната, колкото и в началото на състезанието им през август.

Тръмп заговори за "упадък" на САЩ, откакто не е президент

Тръмп отиде в Литиц, Пенсилвания, където, след като обяви, че се отказва от подготвената си реч, за да може „истината“ да излезе наяве, продължи с мрачни, блудкави и на моменти гневни изказвания, в които атакува социологическите проучвания и нападна демократите като „демонични“, пише The New York Times.

„За да стигне до мен, някой ще трябва да се провре през фалшивите новини, а аз нямам нищо против, нямам нищо против, нямам нищо против“, каза той, докато обръщаше внимание на преградите от бронирано стъкло около себе си на митингите на открито. Това е така, след като беше прострелян през юли при опит за убийство в Бътлър.

Тръмп заяви, че страната е изпаднала в упадък след неговото президентство, като посочи конкретно икономиката и имиграцията.

„В деня, в който напуснах, имахме най-безопасната граница в историята на нашата страна“, каза той. „Не трябваше да напускам. Справихме се толкова добре".

Още: "Преди сблъсъка Харис vs Тръмп": Ето как функционира избирателната система на САЩ

Камала Харис призова за единство

В църквата в Детройт Камала Харис призова към оптимизъм и единство. „Толкова е хубаво да се моля с вас днес“, каза тя, след като беше представена под бурни възгласи като „следващия президент на Съединените щати“.

„През следващите два дни ще бъдем подложени на изпитание“, каза тя. "Но като си помисля за предстоящите дни и за Бога, на когото служим, ние сме родени за такова време като това“.

Харис приветства „американците от т.нар. червени щати до т.нар. сини щати, които са готови да огънат кривата на историята към справедливостта“. И призова хората да „обърнат страницата и да напишат следващата глава от нашата история“.

Снимки: Getty Images, колаж: Actualno.com

Социологията и как тя се отрази в думите на Тръмп и Харис

Социологическите проучвания показват, че Тръмп привлича известна подкрепа от тъмнокожите избиратели, които традиционно гласуват за демократите. Проучване на NYT и „Сиена Колидж“, публикувано в неделя, показа, че демократът и републиканецът са на косъм един от друг в ключовите щати: Проучване: Харис и Тръмп с минимална разлика в ключовите колебаещи се щати дни преди изборите.

През последните дни и часове двамата кандидати се надпреварват да се събират на митинги и да се появяват на импровизирани събития в щатите, в които се водят битки.

Тръмп изглеждаше особено уморен в неделя сутрин, гласът му беше дрезгав, а темпото му - бавно, докато изнасяше речи, белязани от недоволство и вулгарност, смятат от NYT. На втората си спирка за деня, в Кинстън, Северна Каролина, републиканецът беше сравнително сдържан, като се придържаше по-точно към сценария на подготвените си изказвания. От време на време се отклоняваше от темата. В един момент извика от сцената републиканския кандидат за Сената от Пенсилвания, след което се поправи, осъзнавайки, че е на друго място. На третия си митинг в Мейкон, Джорджия, той използва остра антиимигрантска реторика и направи малко по-меки твърдения за честността на изборите.

Дори когато кампанията му изразяваше увереност в победата на 5 ноември, Тръмп използва митинга си в Пенсилвания, за да се оплаче от социологическите проучвания - по-специално от едно от тях, публикувано в The Des Moines Register, което показва, че той изостава в Айова - щат, който се очакваше да спечели. Кампанията му побърза да оспори точността на проучването.

Републиканецът посвети най-обширните си коментари на неподкрепените си твърдения за измами с гласоподаватели в последната част на изборите, повдигайки въпроси за честността на резултата, който все още не е определен. По този начин Тръмп засили опасенията на демократите, че той и поддръжниците му се опитват да посеят съмнения относно изборите сега, за да може евентуално да оспорват, както направиха през 2020 г.

Още: Медведев заплаши Тръмп заради плана му за мир в Украйна: Може да стане новият Кенеди

Харис беше значително по-оптимистично настроена на митинг в неделя вечерта в Източен Лансинг, Мичиган. „Мичиган, остават два дни до края!“, каза тя на тълпата. Това са „едни от най-значимите избори в нашия живот и ние имаме инерцията. Тя е на наша страна".

В началото на изказването си в щата със значително население от арабски американци демократът заговори за опустошителната война в Ивицата Газа. Това е въпрос, който засяга многобройните арабско-американски и мюсюлмански гласоподаватели, живеещи в Мичиган, много от които са разгневени от подкрепата на администрацията на Джо Байдън за Израел. „Тази година беше трудна, като се имат предвид мащабите на смъртта и разрушенията в Газа, цивилните жертви и разселването в Ливан“, каза тя и добави, че „като президент, ще направя всичко по силите си, за да сложа край на войната в Газа“.

Както често прави, Харис отново изрази мнението си, че войната трябва да приключи с връщането на взетите заложници от Израел по време на атаката, водена от "Хамас" на 7 октомври.

В неделя кампанията на Харис пусна и последната си голяма реклама - двуминутен спот, който върви по време на мачовете от Националната футболна лига (NFL).

Междувременно бившият президент Барак Обама говори в Милуоки и се обърна най-вече към тъмнокожите и латиноамериканските избиратели. Те ще бъдат в по-лошо положение, ако Тръмп спечели, заяви демократът. „Ако сте тъмнокож или латиноамериканец и имате чувството, че твърде често вашата общност е пренебрегвана от политиците, освен по време на избори, разбирам как се чувствате“, каза  Обама, цитиран от The New York Times. „Но защо си мислите, че отговорът е да гласувате за някой, който има дълга история на унижение и пренебрегване на вашите общности?“.

В последния ден от кампанията и Тръмп, и Харис ще бъдат в Пенсилвания - мястото, което и двете кампании винаги са разглеждали като решаващия щат на изборите през ноември 2024 г.

Още: Седемте щата, които ще решат президентските избори в САЩ

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес