Над 300 служители на Американската агенция за ядрена сигурност, които бяха уволнени заради Илон Мъск и водения от него департамент за оптимизация на американската изпълнителна власт (DOGE), сега са възстановени на работа – с изключение на само 25 освободени от работа. Това съобщава CNN, позовавайки се на четири източника. Но въпреки че стотици експерти по програмите за ядрени оръжия на САЩ бяха върнати официално на работа, не е ясно колко от тях всъщност ще се върнат на работа днес, 18 февруари – заради проявеното към тях отношение.
Мъск разбута ядрения кошер на САЩ
Скандалът предизвика истинска буря в Съединените щати – защото сред поголовно уволнените има специалисти, които имат достъп до секретна информация и то специално за американските ядрени оръжия. Става въпрос за експерти, които работят по производство на ядрени оръжия, които осъществяват надзор на процеса и които носят отговорност за периодичните проверки дали оръжията работят както трябва. В момента в Американската агенция за ядрена сигурност цари хаос – а уволненията бяха спрени и почнаха реабилитации, след като редица конгресмени засипаха новия американски министър на енергетиката Крис Райт с искания процесът да бъде прекратен. Агенцията по човешките ресурси към американското енергийно министерство изобщо не е било уведомено за плана за уволнения, сега и за плана за връщане на хората, което е принудило мениджърите на отдели да звънят на уволнените и да им съобщават, че запазват работата си – това е крайно необичайно, коментира CNN.
Още: Мъск цапа, Тръмп се мъчи да бърше: Криза в Администрацията за ядрена сигурност в САЩ
Телевизията добавя: "Уволнението на толкова много служители от решаващо значение за националната сигурност на САЩ и глобалната ядрена сигурност показва как администрацията на Доналд Тръмп бързо изпълнява стремежа си да съкрати служители на федералното правителство, без да разбира пълните последствия на своите действия".
За момента няма данни този хаос да се е отразил директно на работата на ядрената агенция, но в дългосрочен план последствия се очакват – най-вече върху желанието на ценни експерти да продължават да си вършат работата съвестно. Вече има сериозни въпроси в това отношение – при такова поведение на DOGE, какво ще се случи с работата на отговорен за класифицирана информация за американско ядрено оръжие експерт, който например откаже да даде достъп до секретни данни на някой, който Тръмп и Мъск фаворизират, обаче няма право на достъп до такава информация? Отделно – ще има ли политически назначения и съответно как ще работят те по толкова чувствителна тема като ядрените оръжия на САЩ?
Ядрено оръжие за Украйна: Военният министър на САЩ в небрано лозе, препрати към Тръмп
Източник: CNN