Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първи данни: Доналд Тръмп отново е президент на САЩ

06 ноември 2024, 09:10 часа • 12768 прочитания

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом. Републиканецът първи достига до нужните 270 гласа (по данни на CNN и FOX News), разпределяни между различните щати в изборната колегия, за да спечели втори мандат като президент на САЩ след триумфа над Хилъри Клинтън през 2016 г. Малко по-късно The New York Times, които използват базата данни на Associated Press, също потвърдиха ключовата победа на Тръмп в Пенсилвания, която му гарантира мандата. Тепърва се очаква пълното преброяване и официално потвърждение, а Тръмп вече обяви победа.

Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън

Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21

Тръмп обяви победа и обеща "златен век" за Америка (ВИДЕО)

Цялата битка вижте тук.

Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп

Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)

Как се разви битката?

Камала Харис триумфира в щата, даващ най-много гласове - Калифорния, а също така в Ню Йорк, докато Тръмп взе гласовете в Тексас, Флорида, но и в по-дълбоката провинция.

В крайна сметка републиканецът надделя в битката за ключовите 7 щата, определяни като "колебаещи се" между демократите и неговата партия - става въпрос за Северна Каролина, Джорджия, Пенсилвания, Уисконсин, Мичиган, Аризона и Невада.

Рано сутринта на 6 ноември българско време стана ясно, че Тръмп триумфира в Северна Каролина, която носи 16 гласа в изборната колегия. По това време той водеше с 230:187. Малко по-късно се разбра, че бившият държавен глава печели и в Джорджия, което също му носи 16 гласа. Така пред републиканеца остана единствено Пенсилвания като най-кратък път обратно към Белия дом.

Още: САЩ ще имат за първи път транссексуален конгресмен

Още: Първият танц на Доналд и Мелания Тръмп след встъпването в длъжност на президента (ВИДЕО)

Още: Престрелка на канадската граница: Американски граничар е убит

Около 9:10 ч. българско време CNN прогнозира, че Тръмп печели в ключовия щат, който стана основна крепост на кампаниите на републиканеца и на Камала Харис в последните дни преди изборите. Пенсилвания носи 19 електорални гласа. Джо Байдън, роден в Скрантън, Пенсилвания, обърна щата през 2020 г., като спечели с малко над 80 000 гласа. През 2016 г. Тръмп стана първият републиканец, спечелил в Пенсилвания след Джордж Буш през 1988 г., като го взе с малко над 44 000 гласа. Към 9:30 ч. българско време Тръмп води с 51% на 48% там при 94% обработени бюлетини.

След като бившият президент печели в Северна Каролина и Джорджия и води във всички останали щати, в които се водят битки, пътят на Харис към победата се стесни до задължителен успех в Пенсилвания, обявиха от CNN. Макар че Харис можеше да си проправи път към победата с комбинация от щатите от „Синята стена“ - Уисконсин, Мичиган и Пенсилвания, и щатите от "Слънчевия пояс" - Невада и Аризона - „няма как да се стигне дотам без Пенсилвания“, анализира Джош Кинг от американската телевизия.

Макар че Харис може да си проправи път към победата с комбинация от щатите от „Синята стена“ - Уисконсин, Мичиган и Пенсилвания - и щатите от Слънчевия пояс - Невада и Аризона, „няма как да стигне дотам без Пенсилвания“, каза Кинг рано сутринта в сряда.

FOX News - бастионът на републиканците, също вече прогнозира победа на Тръмп.

Вицепрезидент ще бъде Джей Ди Ванс - до момента младши сенатор от Охайо.

Избирателната система на САЩ е такава, че може кандидатът с по-малко гласове като цяло да стане президент - заради това, че например Калифорния дава 54 гласа, а Делауеър - 3. Окончателният избор се осъществява официално от електоралната колегия (делегати от различните щати) по-късно през годината, а избраният президент встъпва в длъжност през януари 2025 г.

Така Доналд Тръмп ще се завърне в Белия дом, след като през 2020 г. загуби от Джо Байдън.

Още: Доналд Тръмп и Илон Мъск заедно в изборния ден (СНИМКА)

Снимки: Getty Images

Какво да очаква светът от Тръмп?

Той вече заплаши Китай и Европа с налагане на нови мита - 60% върху стоки от Китайската народна република и 10-20% за всички други търговски партньори на Щатите. Не даде отговор как по този начин ще бори инфлацията в САЩ, която, по думи на икономисти, ще се повиши. Същевременно тази мярка би нанесла удар по еврозоната и Европа като цяло: Тръмп заплаши "малките европейски държави" с новата си икономическа политика.

Най-голямата тема, свързана с Тръмп в глобален мащаб, е войната в Украйна. Той непрестанно повтаря, че ще сложи край на конфликта за "24 часа", но засега не е давал конкретика относно плана си. Неведнъж е изтъквал добрите си отношения с диктатора Владимир Путин и много анализатори прогнозират, че би се стигнало до някакъв вид примирие в Украйна, което да облагодетелства издирвания от Трибунала в Хага стопанин на Кремъл: Замразена война с автономни региони край демилитаризирана зона: Планът на Тръмп за Украйна.

На дневен ред е и въпросът ще секне ли помощта на САЩ за Киев, която беше изключително силна при демократите, като изключим 7-месечното забавяне на 60-те милиарда долара оръжеен пакет заради мнозинството на републиканците в долната камара на Конгреса.

Снимка: БГНЕС

Друг голям въпрос е какво ще прави републиканецът с войната в Близкия изток. По време на предишния си мандат той премести американското посолство в Израел от Тел Авив в Йерусалим - знак, който подсказва, че ситуацията с палестинците ще бъде изключително деликатна. 

Още: Тръмп с победа в бастиона на кубинците, Харис губи латиноамериканските избиратели спрямо Байдън

През 2018 г. Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, което целеше да предотврати развитието на иранската ядрена програма в замяна на облекчаване на санкциите. Републиканецът обаче върна тежките икономически санкции върху режима в Техеран, а той е по-близо от всякога до създаване на ядрено оръжие.

Как ще подходи Тръмп спрямо Северна Корея, е друга важна тема. В предишния си мандат той беше на косъм да постигне сделка с диктатора Ким Чен Ун за стоп на развитието на ядрената му програма, но споразумението се провали. Сега ситуацията се усложнява с присъствието на севернокорейските войски в Русия, сражаващи се за Путин в Украйна.

Във вътрешнополитически план Тръмп се кани най-вече да затегне миграционните политики.

Републиканците си връщат контрола в Сената

Републиканската партия си осигури контрола в Сената - горната камара на Конгреса на САЩ, след като достигна до нужните 51 места от общо 100 в законодателния орган. Това се случи, след като Деб Фишер победи демократа Дан Озбърн в Небраска, а преди това Тед Круз запази сенатското си място от Тексас.

The New York Times изчисли около 7:10 ч. българско време на 6 ноември, че Републиканската партия има 51 мандата в Сената срещу 42 за Демократическата партия към този момент.

Освен за президент, избирателите в Щатите гласуваха и за нови членове на Конгреса, който се състои от две части: Камара на представителите и Сенат. Всеки щат има двама сенатори и поне един конгресмен. Сменя се 1/3 от състава на двете камари.

Още: Историческо: Две тъмнокожи жени ще бъдат едновременно в Сената на САЩ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес