САЩ водят преговори с близки партньори да ръководят група от съюзници, които ще дадат до 50 милиарда долара помощ на Украйна. Помощта ще дойде на гърба на Русия, след като режимът на издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин нападна Украйна. Накратко - планът е парите да дойдат от печалбите от замразените руски активи, които се намират предимно в Европа.
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Планът се обсъжда в рамките на Г-7, като САЩ настояват за постигане на споразумение, когато лидерите на Г-7 се срещнат в Италия през юни, твърди Bloomberg на база свои източници. Дискусиите по тази тема са трудни и все още може да имат месеци, преди да има споразумение. Официално от Министерството на финансите на САЩ и Съвета за национална сигурност на Белия дом не коментират.
Дотук е сигурно - Европа и то големи държави като Германия, Франция и Италия, не искат пълна конфискация на замразените руски активи. САЩ обаче искат да има сигурен план преди евентуално Доналд Тръмп да се върне в Белия дом.
Още: Закон в САЩ: Руски пари може да се харчат за Украйна, забрана за TikTok
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)
Около 280-300 млрд. долара от руски активи са блокирани на Запад след като Путин нареди на армията си да нахлуе в Украйна. 200 млрд. долара се държат в Европа чрез базираната в Белгия клирингова къща Euroclear.
Печалбите от руските активи
Около 159 млрд. евро замразени руски активи са генерирали нетна печалба от 557 милиона евро (601 милиона долара) от 15 февруари, 2024 година, според финансовите резултати на Euroclear за първото тримесечие. От миналата година активите са генерирали около 3,9 млрд. евро чиста печалба.
Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън
Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21
Руските суверенни активи, държани от компанията, могат да нараснат до 190 млрд. евро до 2028 година. Очаква се активите да генерират около 5 млрд. евро извънредни печалби годишно и централен елемент от предложението на САЩ е тези печалби да отидат в помощ за Украйна.
Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп
Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)
Още: Председателят на ЕЦБ засега не иска руските активи да отидат в помощ на Украйна
Има два варианта - помощта от печалбата на руските активи тече към Украйна когато има падеж и докато самите активи са замразени. В този случай въпросът е кой ще предостави гаранции за отпускане на средства, ако Украйна има нужда, а руските активи бъдат размразени по някаква причина. Това обаче се счита за малко вероятен сценарий - Г-7 вече поеха ангажимент да не размразяват руските активи, докато Кремъл не се съгласи на реалистичен вариант да плаща за разрушенията и престъпленията на своята армия в Украйна. Вторият вариант - съюзниците да издадат облигации на стойност около 50 милиарда долара чрез дружество със специално предназначение.
Планът на ЕС за Украйна
Ако американският план бъде приет, той ще елиминира подготвян от ЕС план - прехвърляне на печалби от Euroclear, генерирани от замразените активи от 15 февруари, 2024 година, в подкрепа на Украйна два пъти годишно. За този план се чака одобрение от ЕС още през май.
Съгласно плана на ЕС Euroclear ще задържи печалбите, реализирани преди 15.02.24, и ще задържи част от по-късните постъпления, за да покрие разходи и рискове, като потенциални ответни конфискации на активи в Русия. Постъпленията също ще бъдат обложени с данък - това раздразни няколко държави от ЕС.
Още: 40 млрд. евро за 10 г.: САЩ официално с идея как пари от руски активи да попаднат в Украйна