Проучване установи, че лекарство, използвано при последната глобална епидемия от маймунска шарка през 2022-2023 г., не е ефективно срещу по-тежкия вирус, разпространяващ се бързо в Африка.
Още: Тръмп изтегля САЩ от Световната здравна организация (ВИДЕО)
Още: Доналд Тръмп: Путин унищожава Русия, погледнете икономиката им (ВИДЕО)
Антивирусното средство tecovirimat не намалява продължителността на лезиите сред деца и възрастни, заразени с щама clade I на маймунска шарка в Демократична република Конго (ДРК), според първоначалните резултати от плацебо-контролирано изпитване, проведено от изследователи в Конго и САЩ, пише БГНЕС.
Още: Европа да се готви за нови случаи на маймунска шарка: Здравната агенция на ЕС в повишена готовност
Маймунската шарка
Clade I е по-опасен тип маймунска шарка от щама clade II, който предизвика глобална епидемия през 2022 г. и се свързва с по-тежко заболяване и по-високи нива на смъртност. Clade I засяга непропорционално децата, тенденция, която не се наблюдава при епидемията от 2022 г., и накара Световната здравна организация да обяви глобална извънредна ситуация в сряда.
Още: Американският Сенат утвърди Марко Рубио за държавен секретар на САЩ
Още: "Ще освободим нашите заложници": Тръмп ще помилва осъдени за щурма на Капитолия (ВИДЕО)
„Тези констатации са разочароващи, но те ни дават съществена информация и засилват необходимостта от идентифициране на други терапевтични кандидати за маймунска шарка, докато продължаваме изследванията за употребата на tecovirimat при други популации с болеста“, каза Жан Марацо, директор на Националния институт по алергология и инфекциозни болести (NIAID).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С един от първите си подписи: Тръмп изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата (ВИДЕО)
Още: До гласуването в Конгреса: Тръмп назначи първите временни министри
Проучването, подкрепено от Института, показа, че смъртните случаи могат да бъдат избегнати, когато пациенти с маймунска шарка се лекуват в болница. Изследователите са включили 597 пациенти, всички приети в болница за най-малко 14 дни. Смъртността - включително тези, които са получили плацебо - е 1,7 процента, в сравнение с поне 3,6 процента сред всички случаи в ДРК, казаха те.
Още: Три случая на маймунска шарка в Пакистан, Китай затяга мерките