Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Делта вариантът увеличава сериозно риска от раждане на мъртво дете

19 ноември 2021, 21:50 часа • 5219 прочитания

Рискът от раждане на мъртво дете е около два пъти по-висок при жените с коронавирус в сравнение с тези без него и нараства до около четири пъти в периода, когато вариантът Делта става доминиращ. Това се казва в голямо проучване на американското правителство в петък, цитирано от БГНЕС.

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Анализът, извършен от Центровете за контрол и превенция на заболяванията, се основава на данните от повече от 1,2 милиона раждания между март 2020 г. и септември 2021 г. в американски болници.

Като цяло ражданията на мъртъв плод са били много редки, като са съставлявали 0,65% или 8 154 раждания. Но след използване на статистически методи за отчитане на ефекта на други променливи, които биха могли да изкривят резултата, фаталните раждания се оказват 1,47 пъти по-чести сред Covid-позитивните майки преди Делта, 4,04 пъти по-чести след това и 1,90 пъти по-чести като цяло. Авторите пишат, че предишни изследвания са предполагали, че потенциална биологична причина за повишения риск може да е резултат от възпаление или намален приток на кръв към плацентата.

Заедно с ражданията на жени с COVID-19, с по-висока честота на раждане на мъртъв плод са свързани условия като хронично високо кръвно налягане, раждане на повече от едно дете, сърдечно увреждане, отделяне на плацентата от матката, сепсис, лош кръвоток, водещ до шок, животозастрашаващо увреждане на белия дроб и необходимост от включване на апарат за изкуствена вентилация или приемане в интензивно отделение.

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

Проучването е едно от най-мащабните до момента, които свързват коронавируса с раждането на мъртъв плод, казват авторите. Някои предишни изследвания по темата не са успели да коригират "смущаващите фактори", като например съществуващи заболявания, а предишен анализ, използващ същия набор от данни, не е открил значително повишен риск.

"Настоящият анализ включва допълнителна година данни, като допълва нарастващите доказателства, че COVID-19 е свързан с повишен риск от раждане на мъртво дете", пишат авторите, като обясняват защо сега връзката е по-ясна. Учените все пак уточняват, че са необходими допълнителни проучвания, за да се изследва ролята на усложненията при майката от COVID-19 за риска от раждане на мъртво дете.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес