Най-малко 11 души са загинали по време на протестите и свързаните с тях безредици в САЩ, предизвикани от смъртта на Джордж Флойд, съобщава БГНЕС, позовавайки се на РИА Новости.
Жертвите са жители на градовете Чикаго, Детройт, Омаха, Девънпорт, Окланд и Луисвил. Повечето от тях са афроамериканци, уточнява БГНЕС.
Американски медии съобщиха, че по време на протестите и сблъсъците с полицията са били ранени стотици хора. Точният им брой все още не е известен.
A powerful moment of protest in Homewood. An organizer shouts George Floyd’s last words while hundred lay on the ground for over 8 minutes. pic.twitter.com/6WhlhR8nJM
— Ian Hoppe (@IanHoppe) June 2, 2020
Междувременно служители на правоохранителните органи бяха нападнати в няколко американски града през текущото денонощие, докато протестите продължиха въпреки въведените полицейски часове. Четирима души бяха застреляни в Сейнт Луис, Мисури и един в Лас Вегас, докато двама бяха ранени, след като бяха блъснати от автомобили в Ню Йорк и Бъфало.
'I CAN'T BREATHE': Philadelphia police toss canisters toward crowd trying to flee up highway embankment. https://t.co/r8g3YEnn7f pic.twitter.com/aolYNaAoFG
— ABC News (@ABC) June 2, 2020
Президентът Тръмп беше критикуван, след като мирни протестиращи в столицата Вашингтон бяха разпръснати със сълзотворен газ преди началото на полицейския час в града, за да може държавният глава да бъде заснет как отива до църква и позира за снимки с библия в ръка - ход, осъден от редица религиозни лидери.
Специално католическият архиепископ на Вашингтон Уилтън Д. Григорий остро критикува постъпката, информира BBC. Според него, това действието на Тръмп е било "манипулативно". Той каза, че намира действията на президента за "необясними и укорими".
Тълпи се събраха в Хюстън, Тексас, за мирен поход със семейството на Джордж Флойд - очакват се до 20 000 души, твърдяха местни медии.
Ню Йорк и Лос Анджелис обявиха най-суровите комендантски часове от десетилетия. Губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо разкритикува кмета на града Бил де Блазио и полицията, че не вършат добра работата си след последната нощ на грабежи и вандализъм в Манхатън.
Междувременно Тръмп заяви, че вчера Вашингтон е бил "най-сигурното място на Земята". По традиция той стори това в Twitter.
Съобщението на Тръмп се появи след многобройни обвинения срещу него, че предния ден той лично е разпоредил да се разпръснат "мирни демонстранти". Демократите в Сената дори искаха да приемат резолюция, осъждаща действията на американския президент, но документът беше блокиран от сенаторите-републиканци.
Според градската полиция в резултат на безредиците е изгорял един полицейски автомобил, двама служители на реда са били ранени, а полицията е задържала около 300 души.
В понеделник, след две нощи на безредици във Вашингтон, мерките за сигурност бяха рязко затегнати. Полицията разпръсна протестиращите в близост до Белия дом около половин час преди полицейския час, започващ в 19 часа местно време, а президентът Доналд Тръмп излезе извън оградата на Белия дом и посети църквата "Сейнт Джон", която протестиращите се опитаха да изгорят преди това. Тръмп заяви, че уважава мирните протести, но ще потуши безредиците.