Новият държавен секретар на САЩ Рекс Тилерсън се сблъска с първия голям проблем в новото си поприще, след като масово на ниво директори ръководителите на Държавния департамент подадоха оставка. Основната причина – нежеланието на тези хора да продължават да работят в ерата на Доналд Тръмп, пише The Washington Post.
Всичко това стана факт, след като усилено се заговори, че досегашният зам.-държавен секретар Патрик Кенеди, който е на поста от 9 години, вероятно ще бъде сменен от администрацията на Тръмп, макар че дълго време се смяташе, че той ще остане заместник на Тилерсън. Кенеди обаче изпревари този ход и заедно с още трима директори в Държавния департамент подаде оставка. Последвалите Кенеди са помощник-секретарят на администрацията Джойс Бар, помощник-секретарят на консулската служба Мишел Бонд и директорът на дипломатическата служба Джентри Смит. Според CNN обаче на Кенеди, Бар и Бонд са им били връчени заповеди от Белия дом да напуснат постовете си. Всички те имат дълги години стаж и са работили в Държавния департамент както по време на управление на демократите, така и на републиканците. Моментално дойдоха и оставките на помощник-секретарят по дипломатическата сигурност Грегъри Стар и на директора на дирекцията за задгранични действия Лидия Мунис.
По принцип, при смяна на президента всички служители на високи позиции в администрацията получават заповеди от Белия дом да напуснат, но те обикновено са формалност и дори някой наистина да бъде освободен, това става чак когато е ясен заместникът му. „Тези позиции са политически и трябва президентът да номинира кандидатите, а Сенатът да потвърди избора му. Някои оставки ще бъдат приети, други ще останат”, каза говорителят на Държавния департамент Марк Тонър.
„Това е най-масовото напускане в историята на Държавния департамент. Изключително трудно е такива хора, експерти, да бъдат заменени”, коментира Дейвид Уейд, който беше шеф на администрацията на Държавния департамент по времето, когато Джон Кери беше държавен секретар на САЩ.