Приложиха иновативен метод на лечение за "редактиране" на гени срещу генетично заболяване

11 август 2019, 13:27 часа • 3597 | прочитания

Лекари от Съединените щати приложиха нов революционен метод за лечение на пациент с генетично заболяване, информира БГНЕС. Това е първият такъв случай в страната и вторият в световен мащаб, се казва в изявление, публикувано от биотехнологична компания, извършваща проучвания в областта.

Още: Мъск не успя да си купи върховен съдия в Уисконсин с 25 млн. долара

Още: Личният пастор на Тръмп към американците: Не ме интересува, че не харесвате Зеленски, в Украйна умират хора (ВИДЕО)

Виктория Грей е жителка на Мисисипи. Родена е със сърповидно-клетъчна болест. Жената е „редактирала“ гените си чрез метод на лечение, наречен CRISPR, съобщи Popular Science. Лекарите са извлекли стволови клетки от костния мозък на 41-годишната Виктория и са използвали CRISPR за модифициране на ДНК-то й. По този начин се активирал специфичен протеин, позволяващ правилното производство на червени кръвни телца, се казва в доклада, цитиран от „Сабах“.

Болестта на сърповите клетки е генетично заболяване. Причинено е от дефект в гените, който не позволява производството на бета-хемоглобин - протеин, който регулира формата и функционирането на червените кръвни телца. Отсъствието на този протеин причинява това, обикновено кръглата кръвна клетка да има сърповидна форма, като по този начин запушва малките кръвоносни съдове и намалява транспортирането на кислород. Всичко в съвкупност води до силна болка и огромна умора.

Лечението с кръвообмен, което се ползва за терапия на болестта, работи само при 10% от пациентите. Така, около 90% от сърповидно-клетъчните пациенти могат да бъдат лекувани с наскоро изпробвания метод за модифициране на гени, ако лечението, приложено от лекарите, се окаже успешно. Същият метод е бил приложен преди това в Германия върху пациент с друго генетично заболяване, наречено бета-таласемия. Съобщава се, че засега се наблюдава напредък, въпреки че окончателните резултати все още не са оповестени.

Още: Новият канадски премиер също не се плаши от Тръмп: Няма да ни притежаваш (ВИДЕО)

Още: „Тя има нужда от любов“: Боклукчия намери изхвърлено бебе (ВИДЕО)

Методът за модифициране на гени също бе противоречиво тестван от китайския лекар Хе Джанкуй върху човешки ембриони в опит да се предотврати СПИН. Експериментите с човешки ембриони, които той е поставил в утробите на майки-носителки, бяха заклеймени като неетични и срещу него са образувани съдебни производства.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес