Ричард Гренел, един от приближените до американския президент Доналд Тръмп, който в миналото бе изпълняващ длъжността директор на Националното разузнаване на САЩ, а през декември 2024 г. Тръмп го назначи за специален пратеник за международните мисии, включително Северна Корея, заяви, че ядрените оръжия, от които Украйна се отказа с Будапещенския меморандум през 1994 г., са принадлежали на Русия. Той нарече това "неудобен факт", в публикация в социалната мрежа X.
"Нека изясним ситуацията с Будапещенския меморандум. Ядрените оръжия принадлежаха на Русия и бяха останки. Украйна върна ядрените оръжия на Русия. Те не бяха украински. Това е неудобен факт", пише Гренел.
Това накара бившия посланик на САЩ в Украйна и експерт по ядрено разоръжаване Стивън Пайфър да реагира. Той коментира скандалното изявление на Гренел, като подчерта, че ядрените бойни глави са били съветски, а не руски. (Много съществена разлика предвид факта, че по времето, когато Украйна беше част от СССР, тя разполагаше със свои ядрени специалисти и след разпада на СССР бе третата по сила ядрена държава в света като наследи това оръжие, което бе дело и на украински учени. Украйна не бе длъжна да унищожи или предостави на Русия това оръжие, но тя доброволно се съгласи, вярвайки, че така ще съхрани териториалната си цялост. В Украйна бе произведена първата съветска ядрена междуконтинентална балистична ракета МБР Р-16 в завода "Южмаш" в Днипро - бел.ред.) Пайфър също така припомни, че Украйна се отказа от ядрения си арсенал в замяна на гаранции за сигурност и един от гарантите бе именно Русия, която не изпълни задълженията си да зачита суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
"Аз помагах при преговорите по Будапещенския меморандум. Гренел категорично греши. Ядрените бойни глави в Украйна бяха бивши съветски, а не руски. Бойните глави в складовете бяха изключителна отговорност на Украйна. Междуконтиненталните балистични ракети и бомбардировачи бяха унищожени в Украйна, с изключение на малък брой, които бяха изпратени на Русия за сметка на дълга", поясни дипломатът.
"Учете пълната история", посъветва дипломатът Гренел.