Шестима президенти на страни от Латинска Америка и Карибите призоваха международната общност за справедлив достъп до ваксините срещу COVID-19, като помолиха страните с най-много дози да ги споделят, предаде АФП.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
"Настоятелно призоваваме страните, които имат излишък от дози или които вече са ваксинирали популациите си в риск, да прилагат мерки, така че тези излишъци да се разпределят равномерно и незабавно", се казва в съвместно изявление, разпространено от президента на Коста Рика Карлос Алварадо. Апелът е подписан от президента на Аржентина Алберто Фернандес, на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор, на Боливия Луис Арсе, Гилермо Ласо от Еквадор, Луис Лакале По от Уругвай и премиера на Ямайка Андрю Холнес..
От 1,3 милиарда дози ваксини, вече поставени в световен мащаб, повече от половината са приложени в пет държави, които представляват 50% от световния БВП, според официалните данни.
"Никой няма да бъде в безопасност, докато всички не сме в безопасност. Справянето и възстановяването от пандемията ще бъде възможно само когато ваксините достигнат до уязвими групи от населението по света", казаха лидерите. „Като цяло страните с ниски доходи са получили само 0,3 процента от дозите в света“, добавят те.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Появата на "нови и по-опасни варианти на вируса COVID-19 подчертава факта, че изолираната ваксинация, страна по страна, е неефективна стратегия за излизане от острата фаза на пандемията", добавиха те.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
В Латинска Америка са пет от 10-те най-засегнати държави в света с най-много случаи, открити на 100 000 жители през последните две седмици: Уругвай, Аржентина, Коста Рика, Парагвай и Колумбия, сочат данни, събрани от Франс прес.