Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По-маловажен ли е мюсюлманинът?

17 февруари 2015, 09:26 часа • 43333 прочитания

Белокож американец, който се самоопределя като заклет атеист, застреля посред бял ден трима мюсюлмани. Медиите в САЩ информираха за трагедията едва един ден по-късно. Защо?

Трагедията се разигра във вторник в университетския град Чапъл Хил в щата Северна Каролина. 46-годишният американец Крейг Стивън Хикс застреля посред бял ден трима млади мюсюлмани - един студент на 23 години, 21-годишната му съпруга и нейната 19-годишна сестра. Двете жени носели мюсюлмански забрадки. След убийството Крейг Стивън Хикс се предал сам на полицията. Без обаче да посочи мотив за деянието си.

Твърди се, че причина за убийството е междусъседски спор за парково място. Според съпругата на Хикс, деянието на мъжа ѝ нямало нищо общо с религията, която изповядвали жертвите, съпругът ѝ от доста време се карал с тях за въпросното парково място. Само че в живота и мисленето на Крейг Стивън Хикс религията - не само мюсюлманската - очевидно играе съществена роля, при това отрицателна. Във Фейсбук той пише, че мюсюлманите и християните носели еднакво голяма вина за проблемите в Близкия изток. "Има само един изход и той е в атеизма", четем в профила му във Фейсбук, където е публикувана и снимка, на която се вижда зареден револвер.

Бащата на двете убити жени е убеден, че дъщерите му са били застреляни именно защото са мюсюлманки. "Той ни мрази заради религията ни и заради начина, по който изглеждаме", споделила една от жертвите дни преди убийството.

"Каква щеше да е реакцията, ако убиецът беше мюсюлманин?"

От Съвета за американско-ислямски отношения са също категорични: "Тримата мюсюлмани бяха убити, защото са мюсюлмани". По сходен начин реагира и Централният съвет на мюсюлманите в Германия. Председателят му Айман Мазиек попита каква ли щеше да е обществената реакция, ако не жертвите, а убиецът беше мюсюлманин.

Представителите на мюсюлманската общност в САЩ са възмутени не само от самото убийство, но и от факта, че американските медии започнаха да информират за случая едва на следващия ден, като при това отначало се премълчаваше, че жертвите са мюсюлмани. Мнозина смятат, че това е показателно за двойния морал спрямо мюсюлманите, а коментатори в Туитър с горчивина сравняват реакцията на западните медии и политици след ислямисткия атентат в Париж с твърде оскъдния и закъснял отзвук след тройното убийство в Чапъл Хил.

Ясно е, пише в публикация за Ал Джазира проф. Мохамад Елмасри от университета Северна Алабама, че западните медии съзнателно или не подклаждат негативни настроения срямо исляма: "Медиите нерядко представят мюсюлманите като изостанали и склонни към насилие хора, като фундаменталисти и като заплаха за западната цивилизация. Когато мюсюлмани убиват християни, евреи или представители на други религии, веднага се казва, че виновна е религията на извършителя, тоест - ислямът. Когато обаче евреи или християни убиват мюсюлмани, религията на извършителя не играе никаква роля", посочва Елмасри.

"Не отвръщайте на огъня с огън!"

Тримата убити в Чапъл Хил са били вярващи мюсюлмани. Не е известно да са имали каквито и да било връзки с екстремисти. Занимавали са се с благотворителна дейност - събирали са дарения за сирийските бежанци в Турция. Кметът на Чапъл Хил Марк Клайнщмит ги нарече "пример за нашата общност". А в коментар за "Хъфингтън пост" журналистът Итън Кейси посочва, че както повечето мюсюлмани в САЩ, те също са искали просто да водят съвсем нормален живот. "Само че за съжаление не е изключено някои мюсюлмани да тръгнат да отмъщават заради престъпления, извършени от заблудени безумци като извършителя в Чапъл Хил. Това ме кара да се страхувам. Страхувам се обаче и от друго - а именно, че мюсюлманските общности в САЩ ще бъдат подложени на още по-силна стигматизация", пише Кейси. Мюсюлманите сами ще си направят изводи от трагедията в Чапъл Хил, но каквито и да са тези изводи, те в никакъв случай не бива мълчаливо да понасят несправедливостите, изтъква още журналистът.

Поне в мъката си мюсюлманите в Чапъл Хил не са сами. В деня след тройното убийство близо 2 000 души се включиха в траурно шествие в памет на жертвите. "Не отвръщайте на огъня с огън!" - призова на това шествие братът на една от жертвите.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес