ОССЕ: Опитите за подкопаване на общественото доверие опетниха изборите в САЩ

05 ноември 2020, 14:37 часа • 2978 | прочитания

Президентските избори в САЩ бяха "опетнени" от правната несигурност и опитите да се подкопае общественото доверие в процеса, заявиха международни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Още: Заради скандала с чата в Signal: Пентагонът ще разследва Пийт Хегсет

Още: САЩ спря излъчването на Радио Свобода в Русия

Международните наблюдатели заявиха, че изборите в САЩ са "добре ръководени, въпреки многото предизвикателства, причинени от пандемията COVID-19", съобщава Евронюз.

Международната мисия заяви обаче, че "кампанията се характеризира с дълбоко вкоренена политическа поляризация, която често засенчва по-широкия политически дебат и включва неоснователни твърдения за систематични измами."

Михаел Георг Линк, ръководител на краткосрочната мисия на наблюдатели на ОССЕ, заяви, че твърденията на Доналд Тръмп за нередности "увреждат общественото доверие в демократичните институции".

Още: Тръмп разглоби световния ред, построен с много усилия след Втората световна война

Още: US генерал Кристофър Каволи: Русия е изгубила над 4000 танка в Украйна

Тръмп постави под съмнение гласуванията в някои щати, обвинявайки в "изненадващи изхвърляния на бюлетини", които щатите са отчели като отсъстващи и изпратени по пощата бюлетини, липсващи от кутиите във важни щати на бойното поле. Президентът постави под въпрос и „почтеността“ на процеса, въпреки че длъжностните лица в избирателните секции заявиха, че денят е преминал добре.

Прогнозира се, че Байдън ще спечели битката в щата Уисконсин с около 20 500 гласа. Кампанията на Тръмп заяви, че вероятно ще поиска повторно преброяване в щата.

ОССЕ заяви, че пандемията е предизвикателство, но изборният ден е бил спокоен. Мисията изпрати 102 наблюдатели от 39 държави в САЩ, подчертава БГНЕС.

Наблюдателите заявиха, че изискванията за идентификация на избирателите са лишили от правото на защита определени групи хора и че финансирането на предизборните кампании остава проблем в САЩ. Общите разходи се оценяват на 14 милиарда долара за тези избори, каза ОССЕ.

Още: Мъск отрече, че напуска правителството на САЩ. Ванс разкри следващата му роля (ВИДЕО)

Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор

"В контекста на COVID-19 и нарастването на гласуването по пощата, съм загрижен от опитите да се ограничи броят на законно подадените бюлетини", добави Кари Хенриксен, ръководител на делегацията на Парламентарната асамблея на ОССЕ.

Изборните служители работеха при тежки условия в САЩ поради поляризирания климат. Въпреки че преброяването можеше да се наблюдава публично, някои въоръжени протестиращи се появиха в Аризона пред избирателните бюра.

"Докато спешните средства бяха разпределени, за да помогнат на щатите да преодолеят предизвикателствата от пандемията за организацията на изборите, те бяха недостатъчни, за да преодолеят допълнителното предизвикателство от огромното увеличение на онлайн регистрацията на гласоподаватели и гласуването по пощата", се казва в изявление на ОССЕ.

Байдън вече счупи рекорда за най-много гласове, спечелени от американски кандидат, задминавайки рекорда на Барак Обама зпрез 2008 г. Избирателната активност също беше определена като много по-висока от всички скорошни избори.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес