Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасни месоядни микроби създават нарастваща заплаха по крайбрежието на САЩ

09 април 2023, 15:18 часа • 10634 прочитания

Атмосферата и океаните на Земята се нагряват повече от всякога в човешката история, предизвиквайки каскада от промени по цялата планета, с които нашият вид се надпреварва да се справи.

Разбира се, това се дължи на антропогенното изменение на климата. Емисиите на парникови газове ни се връщат по различни начини, включително под формата на свръхмощни урагани, горещи вълни и други големи метеорологични явления, които засягат голям брой хора наведнъж.

Но не всички последици от изменението на климата са толкова забележими. Според ново проучване на международен екип от изследователи, един по-малко известен, но заслужаващ внимание ефект от затоплянето на моретата е разпространението на месоядни бактерии в крайбрежните води, където те могат да разболеят опасно хората дори при хубаво време.

По-конкретно, изследването посочва Vibrio vulnificus - вид, който е известен с това, че заразява хора. Той може да се появи, когато някой яде сурови или морски дарове, преминали през недостатъчна топлинна обработка, особено стриди, но също така е способен да предизвика животозастрашаващ некротизиращ фасциит, когато е върху открита рана.

Отдавна познат от крайбрежните води на Мексиканския залив и атлантическите брегове на Джорджия и Флорида, V. vulnificus изглежда представлява нарастваща заплаха в тези райони, като същевременно колонизира нови местообитания далеч на север, съобщават авторите на изследването.

Според проучването, за период от 30 години броят на инфекциите с V. vulnificus по източното крайбрежие на САЩ е нараснал от 10 на 80 годишно; възможно е до 2100 г. те да достигнат 200 годишно, съобщава сайтът „Science alert”.

Авторите добавят, че всяка година случаите се появяват и далеч на север. Някога рядко срещана северно от Джорджия на атлантическото крайбрежие на САЩ, сега бактерията може да бъде открита чак до Филаделфия.

Изследователите прогнозират, че до няколко десетилетия инфекциите с V. vulnificus могат да започнат да поразяват Ню Йорк; при средни и високи сценарии за бъдещите емисии и затопляне до 2080 г.те могат да се появят във всеки източен щат на САЩ.

Изследването им е първото, което картографира как местата на заразяване с V. vulnificus по крайбрежието на САЩ са се променили с течение на времето, казват изследователите, и първото, което разглежда как изменението на климата може да продължи да влияе на разпространението му в бъдеще.

Въпреки че общият брой на инфекциите в САЩ остава сравнително нисък, залогът е голям: По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) около един от всеки пет души с рана, заразена с V. vulnificus, умира, понякога в рамките на ден или два след като се е разболял.

Много от оцелелите все още се нуждаят от интензивно лечение или ампутация на крайници, отбелязва CDC.

Проучването, ръководено от Елизабет Арчър, геолог от Университета на Източна Англия в Обединеното кралство, подчертава това, което авторите му определят като нарастваща, но подценявана заплаха за общественото здраве, предизвикана от изменението на климата.

"Емисиите на парникови газове от човешката дейност променят нашия климат, а въздействието може да бъде особено силно върху световните крайбрежия, които представляват основна граница между естествените екосистеми и човешкото население и са важен източник на човешки заболявания", казва Арчър.

"Доказахме, че до края на ХХI век инфекциите с V. vulnificus ще се разпространят още по на север, но колко далеч на север ще зависи от степента на по-нататъшното затопляне и следователно от бъдещите ни емисии на парникови газове", добавя тя.

Повишаването на температурите вече подпомага разпространението на много патогенни болести - включително болести, пренасяни от комари, например, и някои патогенни гъбички - и изглежда, че това се случва с V. vulnificus със затоплянето на крайбрежните води.

Арчър и колегите ѝ използват данни от CDC, за да картографират местата, където хората са се заразявали с V. vulnificus по източното крайбрежие на САЩ, което им позволява да създадат карта, показваща разпространението на бактерията на север през последните 30 години.

За да очертаят бъдещото разпространение, изследователите използват наблюдения на температурата и климатични модели, за да прогнозират как това разпространение може да продължи при различни сценарии на затопляне.

"Познаването на местата, където има вероятност да се появят случаи в бъдеще, би трябвало да помогне на здравните служби да планират бъдещето", казва съавторът Иън Лейк, професор по науки за околната среда в UEA.

Според изследователите, властите биха могли да разработят системи за предупреждение, които да подават сигнали в реално време за нивата на Vibrio, и да повишат осведомеността сред високорисковите групи, пише БГНЕС. 

ОЩЕ: 

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес