ООН създава фонд за оказване на помощ на страните с ниски и средни доходи в борбата с коронавируса и справяне с последиците от кризата COVID-19, заяви генералният секретар на организацията Антониу Гутериш.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Документът е посветен на глобалния отговор на социално-икономическото въздействие на пандемията COVID-19, съобщава РИА Новости, цитирани от БГНЕС.
"ООН създава нов многостранен целеви фонд за възстановяване и реакция на COVID-19, за да помогне на страните с ниски и средни доходи да реагират на извънредната ситуация и да се възстановят от социално-икономическия шок", каза Гутериш по време на видеопрезентация.
Освен това в доклада му се казва, че на 13 март СЗО, заедно с Фонда на ООН и Швейцарския благотворителен фонд, са създали първия по рода си отговор на ефектите от коронавирус. Този фонд позволява на хора, корпорации и институции навсякъде по света да се обединят в глобални усилия за борба с коронавируса и неговите последици.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
"Набраните средства ще помогнат на здравните работници, работещи на преден план, да свършат работата си, да лекуват пациенти и да проведат предварителни изследвания в областта на лечението и ваксините. Към днешна дата над 200 000 лица и организации са допринесли за този фонд, като са събрали повече от 95 милиона долара", се отбелязва в доклада.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
ООН призовава корпорациите и представителите на бизнеса да предоставят финансова и техническа подкрепа на правителствата, като инвестират в този фонд.
По-рано Гутериш обяви старта на глобален план за хуманитарна реакция на обща стойност 2 милиарда долара за финансиране на борбата срещу COVID-19 в най-бедните страни в света. Като част от плана за хуманитарна реакция, ще бъдат доставени необходимото лабораторно оборудване за тестване на вируса и лекарства за лечение в уязвимите страни. В допълнение, станции за миене на ръце ще бъдат инсталирани в лагери и населени места. Предвижда се да стартират информационни кампании, които да обясняват как да защитите себе си и другите от вируса. Планът предвижда създаване на хъбове в цяла Африка, Азия и Латинска Америка за придвижване на хуманитарни работници и доставки там, където са най-необходими.
Последните новини за коронавируса може да следите ТУК.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании