Икономическите санкции на САЩ влошават ситуацията в Сирия и могат да доведат до възобновяване на конфликта в региона. Това е записано в публикуван днес доклад на независима комисия на ООН във връзка с разследване в сирийската страна.
Още: "Страхотна среща": Найджъл Фараж разговаря с Илон Мъск във Флорида (СНИМКА)
Още: Разследват Илон Мъск и SpaceX, нарушавали протоколите за опазване на държавни тайни?
One day in 2015, the Islamic State terrorists sold 42 Yazidi women for between $500 and $2,000 in eastern Syria. The Yazidi women were kidnapped from Sinjar District in Iraq when IS invaded Sinjar, the Yazidi homeland, in 2014. pic.twitter.com/xSTzzDnMNt
— Yazidi الايزيدية (@Ezidi2) September 14, 2020
Във връзка с развиващата се бързо икономическа криза, глобалната пандемия и засилването на санкциите се задълбочава загрижеността, свързана с достъпа до вода, електричество и гориво, за които се говореше и по-рано. Това, на свой ред, крие риск от подхранване на основните причини за подновяването на конфликтите – нарастващите бедност и неравенство.
Още: САЩ потвърдиха за стотици загинали и ранени севернокорейци в Курск
Още: Обвиниха заподозрения за убийството на застрахователен директор в САЩ в терористичен акт
Експертите на комисията призовават в тази връзка международната общност и отделните държави да свалят санкциите срещу Сирия, да предоставят безпрепятствен достъп до страната на независими хуманитарни организации и структури, занимаващи се със защита на човешките права, и да осигурят достъп до продоволствия, основни медико-санитарни материали и средства за борба с COVID-19.
„Ако погледнете днес Сирия, икономиката на страната е напълно разрушено. Това до голяма степен се дължи на санкциите. Ние сме обезпокоени от санкциите и от това, че те може да задълбочат страданията на мирното население”, се подчертава в документа.
Още: Пратеникът на Тръмп за Русия и Украйна ще посети Киев, но не и Москва
Още: Белият дом отговори на Тръмп за "мистериозните дронове" в САЩ: Законни са
В края на 2019 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа закон, добил известност като „Цезар”. Той влезе в сила на 1 юни и включва въвеждането на санкции, които засягат на практика всички области на икономиката на Сирия.
Санкционният списък беше разширен на 17 юни, като под рестрикциите попаднаха 14 човека, включително съпругата на президента Башар Асад и сестра му Бушра, както и 21 организации.
Още: Първа инстанция постанови: Тръмп може да влезе в затвора заради сексскандал
Още: В опит да избегне спиране в САЩ: TikTok подаде жалба във Върховния съд
Министърът на външните работи Валид Муаллем заяви, че по този начин Вашингтон се опитва да лиши сирийското население от „последния къшей хляб” и използва санкциите като последно средство за постигане на целите си в Сирия. По думите му, Дамаск вече се е научил да противодейства на санкциите и предприема необходимите действия за борба с последиците от тях.