Пратеникът на ООН в Сирия Гейр Педерсен призова за „свободни и честни“ избори след свалянето на президента Башар Асад. Той също така изрази надежда за политическо решение за районите, контролирали от кюрдите. Асад напусна Сирия след мълниеносната офанзива начело с ислямистката групировка Хаят Тахрир аш Шам (ХТШ), повече от 13 години след като репресиите му срещу демократичните протести доведоха до една от най-смъртоносните войни на века. Той остави след себе си страна, белязана от десетилетия на изтезания, изчезвания и екзекуции по бързата процедура. Крахът на управлението му на 8 декември зашемети света и предизвика тържества в Сирия и извън нея, предаде АФП.
Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази
Нова конституция
Годините на гражданска война също така оставиха страната дълбоко зависима от помощи, силно разпокъсана и отчаяно нуждаеща се от справедливост и мир. Педерсен заяви, че „има голяма надежда, че сега можем да видим началото на нова Сирия“. „Нова Сирия, която… ще приеме нова конституция… и такава, която ще има свободни и честни избори, когато дойде времето след преходен период“, каза той. Призовавайки за незабавна хуманитарна помощ, Педерсен също се надява да види край на международните санкции срещу Сирия заради злоупотребите на Асад.
Снимка Getty Images
Той посочи, че ключово предизвикателство е ситуацията в районите, контролирани от кюрдите в североизточната част на Сирия на фона на сериозната ескалация между подкрепяните от САЩ, ръководени от кюрдите Сирийски демократични сили (SDF) и подкрепяни от Турция групи. Турция обвинява основния компонент на SDF – Отрядите за народна защита (YPG), че е свързан с бойците на Кюрдската работническа партия (ПКК) у дома, които и Вашингтон, и Анкара смятат за „терористична“ група. САЩ обявиха, че са посредничели за удължаване на крехкото примирие в ключовия град Манбидж и търсят по-широко споразумение с Турция.
Още: Фон дер Лайен отиде при Ердоган заради Сирия
„Много съм доволен, че примирието беше подновено и че изглежда се задържа, но се надявам, че ще видим политическо решение на този въпрос“, отбеляза Педерсен.