Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН: Болести, свързани с работата, убиват близо 2 милиона годишно

17 септември 2021, 16:53 часа • 1697 прочитания

Болести и наранявания, свързани с работата, убиват близо 2 милиона души годишно, до голяма степен поради дългото работно време, заяви ООН, предупреждавайки, че пандемията със сигурност ще влоши положението.

Първата съвместна оценка на здравните и трудовите агенции на ООН за глобалната тежест на заболяванията и нараняванията, свързани с работните места, се простира от 2000 до 2016 г. и не включва драматичните промени в условията на труд, предизвикани от кризата Covid-19.

Около 1,9 милиона смъртни случая в световен мащаб са официално свързани с причини, вследствие на работата през 2016 г., по-малко спрямо 1,7 милиона в началото на века, според доклада, който предупреждава, че това със сигурност са по-малки от действителните цифри.

Продължителното работно време, определено като работа 55 часа седмично или повече, е основният рисков фактор и се счита за отговорно за около 750 000 смъртни случая през 2016 г., се казва в доклада.

Изследването обхваща общо 19 професионални рискови фактора, като излагане на канцерогени като азбест, ергономични фактори като продължително седене и ръчно пренасяне на товари.

На второ място след дългото работно време се нарежда излагането на работното място на газове, изпарения и друго замърсяване на въздуха като най-големият риск, отговорен за около 450 000 смъртни случая през 2016 г.

„Шокиращо е да видиш толкова много хора буквално убити от работата си“, заяви ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус в изявление. „Нашият доклад е сигнал за събуждане към държавите и бизнеса за подобряване и защита на здравето и безопасността на работниците“, каза той.

Докладът установява, че болестите представляват цели 82% от смъртните случаи, свързани с работата през 2016 г., като най-голямата причина за смърт е хроничната обструктивна белодробна болест, която е убила 415 000 души през тази година. Това е последвано от инсулти при 400 000 и исхемична болест на сърцето при 350 000. Професионалните травми са отговорни за 18% от всички смъртни случаи, свързани с работата, и се смята, че са убили 360 000 души през 2016 г.

"Тези оценки предоставят важна информация за свързаната с работата тежест на болестите и тази информация може да помогне за оформянето на политики и практики за създаване на по-здравословни и безопасни работни места", каза в изявлението ръководителят на Международната организация на труда Гай Райдър.

Положителното е, че световната смъртност от причини, свързани с работата, се е свила с 14% през 16-годишния период, обхванат в доклада, въпреки че нарастващото население в световен мащаб означава, че броят на смъртните случаи остава приблизително същият.

Намалението от 39,9 на 34,3 смъртни случая на 100 000 души в трудоспособна възраст вероятно е отражение на подобренията в мерките за безопасност на работното място, се казва в доклада.

Но въпреки че има рязък спад в броя на смъртните случаи, причинени от трудови злополуки, смъртните случаи, свързани с дългото работно време, са нараснали за същия период. Смъртността от сърдечни заболявания, свързана с излагане на дълги работни часове, се е увеличила с 41%, докато смъртните случаи от инсулт, причинени от прекомерна работа, са се увеличили с 19%, показва докладът.

Въпреки че докладът не разглежда въздействието на пандемията, СЗО по-рано предупреди, че кризата изглежда подхранва тенденция към увеличаване на работното време.

„Пандемията от Covid-19 значително промени начина, по който работят много хора“, каза Тедрос през май, като посочи наред с други неща, че рязкото увеличаване на дистанционната работа „често размива границите между дома и работата“. , АФП

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес