Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обрат: Байдън дава руски военни престъпления на Хага, ще бъдат ли съдени и американци?

27 юли 2023, 09:16 часа • 7396 прочитания

Президентът на САЩ Джо Байдън е наредил на правителството да предаде на Международния наказателен съд в Хага доказателства за руски военни престъпления в Украйна. Това съобщи "Ню Йорк Таймс" на 26 юли.

Неназовани длъжностни лица, запознати с въпроса, разкриват за решението на Байдън, което не е обявено публично. То представлява обрат в политиката на Белия дом.

Защо САЩ досега бяха против?

Министерството на отбраната на САЩ се обявяваше против сътрудничеството с Международния наказателен съд (МНС), твърдейки, че то може да създаде прецедент Хага да преследва американски войници.

ОЩЕ: За да не бъдат съдени и американци - САЩ няма да дават руските зверства на съда в Хага

Днес 123 страни са подписали Римския статут – основополагащия документ на МНС. Русия обаче не е сред тях, т.е. нейни граждани не могат да бъдат съдени в МНС за военни престъпления в Украйна. Ето защо западните сили действат по създаване на специален трибунал за диктатора Владимир Путин и останалите ръководители на Руската федерация, отговорни за зверствата във войната, макар че Хага издаде заповед за арест на Путин за системно отвличане на украински деца.

Само че и Съединените американски щати не са приели Римския статут, въпреки че в последните дни на президентството си през 2000 г. Бил Клинтън го подписа. Документът така и не мина през ратификация в Сената и това означава, че САЩ са другото голямо изключение от правилата на войната. През 2002 г., докато администрацията на Буш форсираше глобална война срещу тероризма, Вашингтон окончателно оттегли подписа си от документа.

Защо САЩ действат така? Отговорът е - за да не се задържат и съдят американски войници.

Какви доказателства за руски престъпления имат САЩ?

Според източниците на NYT американските разузнавателни служби са събрали доказателства, че руските военни умишлено са атакували гражданска инфраструктура и са депортирали хиляди украински деца от окупираните от Русия територии.

ОЩЕ: Изненадващо дуо води преговори с Путин да върне отвлечените украински деца

През март 2023 г. Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Путин и на детския омбудсман Мария Лвова-Белова, за която се твърди, че е ръководила принудителното депортиране на деца. В отговор руски официални лица заплашиха с ракетни удари срещу Хага.

В речта си в Хага на 4 май 2023 г. президентът Володимир Зеленски заяви, че Путин "заслужава да бъде осъден за престъпни деяния".

Какви данни има Украйна за военните престъпления на Русия?

Според Генералната прокуратура на Украйна руските сили са извършили над 80 000 военни престъпления на украинска територия от февруари 2022 г. насам. Въпреки че САЩ са споделили някои от подробностите за руските военни престъпления с украинските прокурори, преди това те не са споделяли тези констатации с Хага.

Сега, след новите нареждания на Байдън, САЩ ще си сътрудничат директно с Международния наказателен съд, пише "Ню Йорк Таймс".

"Жалко, че не го обявяват публично, защото това е правилното решение", казва пред изданието Джон Белинджър, бивш юрист от Съвета за национална сигурност на САЩ.

ОЩЕ: Затова ли се отказа Путин: Правителството в Южна Африка поискало заповед за арест

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес