Процентът на обезлесяване в тропическите гори на Амазония в Бразилия е с най-високото ниво от повече от десетилетие, сочи правителствен доклад.
Още: Тръмп сменя и висшия американски военен генерал
Още: Тръмп призова за директни разговори между Зеленски и Путин
Обезлесяването между август 2018 г. и юли 2019 г. достигна 9 762 квадратни километра, което е увеличение с 30% спрямо предходната година, съобщи Националният институт за космически изследвания в Бразилия.
Районът на обезлесяването е най-големият регистриран от 2008 г. насам, предаде БГНЕС.
На територията на бразилският щат Пара се намират почти 40% от всички обезлесявания през периода 2018-19 г., но незаконната сеч значително се увеличи и в щатите Рораима и Амазонас, заявиха официални представители.
Още: Притиснат от водещ: Тръмп призна, че Русия е започнала войната, но отново нападна Зеленски
Докладът е предварителен и данните му ще бъдат потвърдени през следващата година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Тръмп е обичащ Путин предател": Стивън Кинг с нова атака срещу американския президент
"Недопустимо е Амазония да продължава да бъде унищожавана", се казва в съобщение на групата за опазване на дивата природа WWF. В него се подчертава, че обезлесяването ще се ускори, ако бразилското правителство не предприеме решителни действия за предотвратяването му.
Загрижеността за Амазония се засили, откакто президентът Жаир Болсонаро встъпи в длъжност през януари. Администрацията му се застъпва за отслабване на защитите около природните резервати и земите, населени с коренно население, като начин за насърчаване на икономическото развитие.
През юли и август пожарите в Амазонка се разпространиха с невиждани от 2010 г. темпове, преди да се забавят през септември. Земеделските производители, предприемачите и други често използват огъня, за да разчистят обезлесената земя, за да използват площите за производство на соя или пасища.
Още: Тръмп за Зеленски: Не мисля, че е особено важен, за да присъства на срещи
Още: Мадона бясна на Тръмп, че се мисли за крал
Някои европейски лидери твърдят, че пожарите в Амазонка изискват глобален отговор поради критичната роля на екосистемата за обезвреждане на въглеродния диоксид, създаващ парников ефект.