Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обама посочи "сериозни разногласия" между САЩ и Русия за ситуацията в Сирия

04 септември 2016, 16:31 часа • 2958 прочитания

Президентът на САЩ Барак Обама заяви на съвместната пресконференция с министър-председателя на Великобритания, че без отстъпки от страна на Русия ще бъде сложно да се премине към нов етап от урегулирането на конфликта в Сирия.

Имаме сериозни разногласия относно страните, които подкрепяме (в Сирия - бел. ред.). Създаването на структура за преговори с участието на всички страни в конфликта в Сирия е много сложно. Без отстъпки от страна на Русия трудно може да се премине към следващата част“, заяви той, цитиран от ТАСС.

Главна задача в преговорите между Русия и САЩ по урегулиране в Сирия си остава разграничаването на опозиция и терористи.

От своя страна руският президент Владимир Путин заяви, че окончателното урегулиране на конфликта в Сирия може да бъде постигнато само чрез политически средства, предава още Интерфакс.

„Окончателно конфликти от подобен род могат да бъдат решени изключително чрез политически средства“, заяви той в кулоарите на срещата на Г-20 в Ханджоу, Китай.

Путин също така подчерта, че „реално да се противодейства на тероризма може само обединявайки усилията на всички заинтересувани държави“, пише "Фокус".

„Действията на руските Военнокосмически сили позволява нанасянето на много сериозен удар по терористите, по тяхната инфраструктура, - констатира той – да се запази сирийската държавност, което, според мен, се явява ключов елемент“.

Руснаците отстъпиха по някои от въпросите, по които мислехме, че сме се съгласили, затова се връщаме в столиците за консултации“, заяви високопоставен източник от Държавния департамент на САЩ, цитиран от AFP.

Той заяви също, че държавният секретар Джон Кери и руският външен министър Сергий Лавров ще се срещнат отново в понеделник в кулоарите на срещата на Г-20.

По-рано лидерите на Русия и Турция са обсъдили снемането на продоволственото ембарго на Москва по отношение на Анкара, а също така закриването на достъпа на руските месни и млечни продукти до турския пазар, съобщи пред журналисти министърът на икономическото развитие на Русия Алексей Улюкаев.

„Продоволственото ембарго беше обсъдено, естествено. Обсъждаше се в този смисъл, че ние работим над свалянето на ограниченията“, заяви той, отговаряйки на въпрос, обсъждана ли е темата за продоволственото ембарго на срещата между Путин и Ердоган.

Президентът на Китай Си Дзинпин заяви на срещата на върха, че Г-20 трябва да се промени, за да се превърне от форум за обсъждане в реално действащ механизъм, предава още РИА Новости.

„Голямата двайсетица“ трябва да съответства на новите реалии и да търси път напред“, заяви той при откриването на форума.

По думите на китайския лидер, Г-20 може да се адаптира и да отчете реалиите на глобалната икономика, преобразявайки се от механизъм за реагиране на криза във форум, отговарящ за въпросите на глобалното управление.

„Трябва „големите двайсет“ да се превърнат в действащ екип, а не дискусионен клуб“, подчерта Си Дзинпин.

„Трябва да изградим открита световна икономика и да продължим да съдействаме за опростяването и либерализирането на търговията и инвестициите. Г-20 може да изпълнява своите задължения по отказ от въвеждането на нови протекционистки мерки и за предприема решителни мерки за стимулирането на търговията“, заяви Дзинпин в своята встъпителна реч по-рано в неделя.

Actualno.com припомня, че групата на 20-те включва 19 страни и Европейския съюз (ЕС), които представляват общо 85% от световното богатство и две-трети от населението на Земята. Дискусиите на годишната й среща са съсредоточени върху координирането на финансовите и икономическите политики.

Тя е и първокласна възможност за ръководителите на най-силните държави на планетата да обсъдят най-сериозните актуални проблеми като геополитическите кризи и климатичните промени, пише още AFP.

Началото на Г-20 бе поставено през 1999 г. по време на безпрецедентната азиатска финансова криза предишната година, като целта бе да се подобри световната икономическа координаци, посочва БГНЕС.

Големи бързо развиващи се икономики като Китай, Индия и Бразилия, които не са членки на Г-7 – най-индустриализираните държави на планетата, чиито редовни срещи започнаха през 1970 г. - с течение на времето се превърнаха в най-големите критици на световната икономическа система.

Снимка: Архив

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес