Агенцията за контрол над храните и лекарствата на САЩ (FDA) одобри първия нов медикамент срещу Алцхаймер за последните близо 20 години. Според създателите на лекарството, то лекува не просто симптомите на болестта, предизвикваща деменция, а и причините за нея. Все още обаче много експерти поставят под съмнение ефективността на препарата Адухелм, чиято активна съставка се нарича Адуканумаб. С какво са свързани съмненията?
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Нужда от допълнителни изследвания
Активната съставка Адуканумаб действа срещу т.нар. бетта-амилоидните плаки в мозъка - това са протеините, които предизвикват разрушаване на когнитивните способности. Създателите на лекарството са изследвали здрави хора в напреднала възраст и са открили имунните клетки, които изграждат антитела срещу въпросните амилоидни протеини. Две клинични изпитания на лекарството са показали, че то забавя изграждането на бета-амилоидните плаки.
Сериозна дилема за медицината създава нуждата лекарството да се приема от пациентите много преди да започнат да развиват забележимите симптоми на деменция. Проблемът се крие в това, че болестта на Алцхаймер в дълъг период от време се развива безсимптомно. А когато загубата на памет вече е разпознаваема, обикновено се оказва твърде късно.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
FDA даде зелена светлина за лекарството по т.нар. ускорена процедура. Агенцията разглежда медицинския продукт като полезен, но отчита и това, че около него все още има редица неясноти. Все пак медикаментът е първият, който атакува наличието на бета-амилоидни плаки, подчерта Патриция Кавацони от FDA.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Ползите са по-големи от рисковете
През 2019 година две клинични изследвания на препарата бяха преустановени, защото не даваха изгледи за успех. През ноември 2020 година експертна комисия към Агенцията се изказа срещу одобрението на медикамента Адухелм.
“Ние много добре осъзнаваме вниманието, насочено към този препарат”, казват от FDA. Експертите на агенцията са стигнали до заключението, че ползите от препарата надвишават рисковете. Сега действието му ще се следи отблизо и производителят ще трябва да извърши допълнителни проучвания.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
50 милиона души в света страдат от Алцхаймер
Все още не е ясно каква ще е цената на препарата. Според експертите, терапията с него ще струва между 30 и 50 хиляди долара годишно. По света около 50 милиона души са засегнати от болестта на Алцхаймер, която обикновено се развива над 65-годишна възраст. Болестта води до дегенерация на мозъчната тъкан. Когнитивните способности на засегнатите прогресивно намаляват, те губят ориентация и памет.
Източник: Дойче веле