Излизането на САЩ от агенцията на ООН за образование, наука и култура ЮНЕСКО не е изключително събитие в американската политика, въпреки че не отговаря на интересите на страната. Това заяви в интервю новият генерален директор на агенцията Одри Азуле.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Морската пехота на САЩ възприе доказало се в небето украинско оръжие
Според нея „това решение не е изненада“, като се има предвид настоящата американска политика спрямо мултилатеризма. Тя също така припомни, че аналогична стъпка САЩ предприеха и по отношение на Парижкото споразумение за климата, за излизането от което президентът Доналд Тръмп обяви през юни тази година.
„ЮНЕСКО не е изключение в тази американска политика“, каза тя и подчерта, че според нея „не е в интересите на САЩ да напуснат ЮНЕСКО“.
В интервюто си Азуле припомни също, че Вашингтон не плаща вноските си в организацията от 2011 г., но въпреки това ЮНЕСКО „продължава да работи с американското гражданско общество, американските университети, учени“.
Още: "Мечтаех да стана спортистка, но вейпът едва не ме уби": Смразяващ разказ на тийнейджърка
Още: Доброволци в Ню Мексико откриха останките на над 200 жени, смятани за мигранти
„Това е суверенно решение на държава и аз го уважавам, но в същото време това не е нито началото, нито краят на ЮНЕСКО“, каза тя и допълни, че е имало дълъг период от над 15 години, през които САЩ са били извън състава на организацията, предаде БГНЕС.
САЩ напускат културно-научния орган на ООН през 1984 г. заради подозрения в злоупотреби със средства и антиамерикански настроения. Вашингтон се завръща през 2002 г., но през 2011 г. тогавашният държавен глава Барак Обама прекратява финансирането заради приемането на Палестина за пълноправен член.
Още: Ще разори ли Тръмп Европа? Щетите за "Фолклсваген", BMW и Мерцедес-Бенц ще бъдат за милиарди
Още: Важно за българите в Чикаго - ето къде могат да гледат филма за Милен Цветков
Американският съюзник Израел също прекрати финансирането, което намали бюджетът на организацията с над 20%. През октомври тази година и двете държави обявиха, че напускат ЮНЕСКО във връзка с приемането на редица резолюции, които според тях са насочени срещу Израел.
Одри Азуле беше одобрена на поста на 10 ноември тази година, наследявайки на поста българката Ирина Бокова.