Излизането на САЩ от агенцията на ООН за образование, наука и култура ЮНЕСКО не е изключително събитие в американската политика, въпреки че не отговаря на интересите на страната. Това заяви в интервю новият генерален директор на агенцията Одри Азуле.
Според нея „това решение не е изненада“, като се има предвид настоящата американска политика спрямо мултилатеризма. Тя също така припомни, че аналогична стъпка САЩ предприеха и по отношение на Парижкото споразумение за климата, за излизането от което президентът Доналд Тръмп обяви през юни тази година.
„ЮНЕСКО не е изключение в тази американска политика“, каза тя и подчерта, че според нея „не е в интересите на САЩ да напуснат ЮНЕСКО“.
В интервюто си Азуле припомни също, че Вашингтон не плаща вноските си в организацията от 2011 г., но въпреки това ЮНЕСКО „продължава да работи с американското гражданско общество, американските университети, учени“.
„Това е суверенно решение на държава и аз го уважавам, но в същото време това не е нито началото, нито краят на ЮНЕСКО“, каза тя и допълни, че е имало дълъг период от над 15 години, през които САЩ са били извън състава на организацията, предаде БГНЕС.
САЩ напускат културно-научния орган на ООН през 1984 г. заради подозрения в злоупотреби със средства и антиамерикански настроения. Вашингтон се завръща през 2002 г., но през 2011 г. тогавашният държавен глава Барак Обама прекратява финансирането заради приемането на Палестина за пълноправен член.
Американският съюзник Израел също прекрати финансирането, което намали бюджетът на организацията с над 20%. През октомври тази година и двете държави обявиха, че напускат ЮНЕСКО във връзка с приемането на редица резолюции, които според тях са насочени срещу Израел.
Одри Азуле беше одобрена на поста на 10 ноември тази година, наследявайки на поста българката Ирина Бокова.