Хиляди чилийци отново излязоха по улиците на Сантяго и други чилийски градове вчера, съобщи АФП. Националните демонстрации бяха придружени с насилие, а протестите бяха срещу президента Себастиан Пинера и призоваха за икономически и политически промени, предаде БГНЕС.
Още: Новият канадски премиер също не се плаши от Тръмп: Няма да ни притежаваш (ВИДЕО)
Само в Сантяго около 10 000 души се събраха на главния площад, като някои протестиращи се опитаха да си проправят път към силно охранявания президентски дворец и се включиха в сблъсъци с полицията, предизвиквайки безредици.
В 11-ия ден на протестите, полицията използва водни оръдия и сълзотворен газ, а демонстрантите хвърляха камъни.
В понеделник жестоки сблъсъци между демонстрантите и силите за сигурност избухнаха само часове, след като Пинера обяви преструктуриране на кабинета. Магазини бяха разграбени, докато една сграда беше обгърната от пламъци – това напомни за насилието, избухнало в първите дни на протестите, които започнаха на 18 октомври.
Още: „Тя има нужда от любов“: Боклукчия намери изхвърлено бебе (ВИДЕО)
Още: Сенатор от САЩ счупи рекорда за най-дълга реч
"Не става въпрос за хора, които искат социална справедливост, които искат нещата да са по-добри - това са хора, които искат унищожение, хаос", заяви Карла Рубилар, новият говорител на правителството. Тя подчерта контраста между неотдавнашния хаос и мирния протест, проведен в петък, в който участваха 1,2 милиона души, според официални данни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Морската пехота на САЩ възприе доказало се в небето украинско оръжие
Още: "Мечтаех да стана спортистка, но вейпът едва не ме уби": Смразяващ разказ на тийнейджърка
Във вторник се проведоха и други демонстрации в градовете Валпараисо и Консепсион.
Последните митинги дойдоха, след като новият финансов министър на Чили Игнасио Брионес заяви, че страната е изправена пред "много лош" край на икономическата година заради протестите, в които загинаха най-малко 20 души. Брионес бе назначен на поста си едва в понеделник, след като Пинера пренареди кабинета си за трети път от встъпването си в длъжност през март 2018 година.
"Най-притеснителното е, че сигналите, които издавахме ..., ще генерират спад на инвестициите", заяви Брионес пред радио Cooperativa. Той каза, че "при новата реалност" очакваният икономически ръст от 2,5% трябва да бъде преразгледан.
Още: Доброволци в Ню Мексико откриха останките на над 200 жени, смятани за мигранти
Още: Ще разори ли Тръмп Европа? Щетите за "Фолклсваген", BMW и Мерцедес-Бенц ще бъдат за милиарди
Протестиращите искат оставката на Пинера, въпреки че направи редица отстъпки, включително увеличаване на минималната заплата и пенсиите.