Mana, малко позната криптовалута, използвана за купуване и продаване на виртуална земя, поскъпна рязко през уикенда след като Facebook обяви решението засмяна на името си.
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
Цената на mana удари исторически максимум от 4.16 долара по време на търговията в събота вечер, сочат данните на CoinMarketCap, цитирани от CNBC. Това е ръст от 400% спрямо цената от преди обявлението на Facebook за смяна на името на Meta. След ценовия максимум последва корекция в цената, като към момента на подготвяне на материала mana се търгува срещу 3.14 долара.
Промяната в посоката на бизнеса на Facebook цели поставяне на фокус върху „метавселената“ - споделена виртуална реалност, в която потребителите могат да взаимодействат, както помежду си, така и с дигитални обекти.
Създадена през 2017 година, mana представлява виртуалната валута в системата Decentralans – платформа, в която потребителите могат да продадат и купуват виртуални имоти.
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
Собственост върху земята се поръчва чрез NFT токени, вид дигитален актив, който следи кой какво притежава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Системата използва базата на Ethereum, блокчейн мрежа, която е втората най-голяма криптовалута в света след биткойн. 10 000 души контролират 1/3 от биткойн
Виджай Айяр, ръководител за азиатско-тихоокеанския регион на борсата за криптовалути Luno, коментира, че mana и други виртуални валути с фокус „метавселената“ поскъпват в резултат на обявлението на Facebook, което може да се разглежда като нарастващо възприемане на концепцията за „метавселена“.
По думите му, това може да се тълкува като вот на доверие от инвеститори и спекуланти към концепцията за „метавселена“.
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Други криптовалути, включително токените на блокчейн игрите Axie Infinity и The Sandbox, също поскъпнаха през последните няколко дни.
Освен всичко друго, инвеститорите се оглеждат за по-непознати алтернативи на големите криптовалути, след като биткойн постигна исторически максимум от близо 67 000 долара през миналия месец, посочва Айяр. Изкарва ли пари копаенето на криптовалути в наши дни?
„Обикновено, когато биткойн премине исторически максимум, наблюдяваме как пари започват да се вливат в други алтернативи валути“, казва той.
През миналата седмица, shiba inu, криптовалута-шега, поскъпна рязко след като се появиха спекулации, че платформата Robinhood на българина Владимир Тенев, може да започне търговия с нея. Така shiba inu постигна пазарна капитализация от над 39.6 млрд. долара.