Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Не знаем откъде идва заплахата": Над 50% от системите Patriot на САЩ вече са в Украйна и Близкия изток (ВИДЕО)

13 ноември 2023, 17:15 часа • 3701 прочитания

Американската армия трябваше да покаже една от ценните си системи за противоракетна отбрана - Patriot - на авиошоуто в Дубай миналата седмица като част от американската "селекция" на едно от най-големите оръжейни изложения в света.

Само че в Близкия изток избухна война, а батареята на стойност 1 млрд. долара, монтирана на три камиона, беше необходима за защита на американските войски, разположени в региона. Тя ги пази от нападения на подкрепяните от Иран милиции. Затова и Пентагонът се отказа от плановете за изложението.

Ръководителите на армията от години предупреждават, че не разполагат с достатъчно системи, които изстрелват прехващачи за сваляне на самолети, ракети и дронове, за да отговорят на безбройните предизвикателства пред националната сигурност на САЩ, породени от стратегическата конкуренция с Китай, войната в Украйна и боевете в Близкия изток.

Още: Израел удари терористична клетка в Ливан, "Хизбула" отвърна (ВИДЕО)

Нужни са повече системи Patriot в Близкия изток

Конгресмените също подчертават тези опасения. Дъг Ламборн от Републиканската партия, който е председател на подкомисията за въоръжените сили в Камарата на представителите, която се занимава с противоракетната отбрана, заяви, че заплахите за силите на САЩ в Близкия изток оправдават разполагането на оръжия там. Той обаче настоява за финансиране за повече системи Patriot.

През пролетта на миналата година Пентагонът изпрати Patriot в Украйна, за да помогне на силите на страната да отблъснат руските крилати ракети. Сега, след поредицата от нападения с дронове и ракети срещу американските сили в Сирия и Ирак, за които Вашингтон обвинява подкрепяните от Иран милиции, Щатите удвоиха броя на батареите Patriot в региона до поне 12, пише Wall Street Journal.

Още: Хибридни ПВО системи за Украйна: САЩ ги изпробваха и са доволни (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Обрат

Преместването на американските системи Patriot през последните две седмици е обрат в тенденцията от последните години, при която САЩ пренасочваха военна техника и персонал от Близкия изток към Тихия океан, за да възпрат всяко потенциално предизвикателство от страна на Китай. Този ход заплашва да остави други региони на света по-изложени на крилати и балистични ракети и други заплахи, особено в Тихия океан.

Patriot е въведена през 1980 г. за защита от самолети, а след това и от крилати ракети - заплаха, идваща от бившия Съветски съюз. След проблеми в началото на изпитанията и превишаване на разходите, които почти доведоха до отмяна, Patriot се превърна в ключова част от защитата срещу бързо развиващата се глобална ракетна заплаха.

Успехът на Patriot при защитата на американските сили в Близкия изток през последните 20 години спомогна за търсенето от страна на купувачи, сред които Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Полша, Швеция и отскоро Швейцария са сред европейските купувачи, привлечени от усещането за повишена заплаха от страна на Русия.

Анализаторите смятат, че RTX, по-рано известна като Raytheon Technologies, ще генерира 3,5 млрд. долара годишни продажби от създаването на Patriot.

Още: Германия спира да разполага системи Patriot в Полша

Авиошоуто в Дубай

Провежданото на всеки две години авиошоу в Дубай, което започна в понеделник, включва демонстрации на военни самолети и оборудване и привлича големи отбранителни компании като RTX, Lockheed Martin и Boeing, както и правителствени купувачи от цял свят.

Самолети, ракети, дронове и друго оборудване ще бъдат разположени по асфалта и в павилионите на международното летище "Ал Мактум". Там са представени оръжия, произведени от Русия и Китай, от САЩ и техните съюзници, от бързоразвиващи се износители, включително Южна Корея и Турция.

Пентагонът трябваше да покаже батарея, която включва пускова установка, радарен камион и команден пункт. На 25 октомври обаче САЩ обявиха плановете си да изпратят повече средства за противовъздушна отбрана в Близкия изток.

Още: Над Варшава за първи път ще бъде разположена ПВО система аналог на Patriot

Дни след това армията на САЩ изпрати шест батареи Patriot в региона, като ги присъединиха към шестте, които вече бяха на терен, твърдят източници на WSJ, информирани за прехвърлянето. Съобщенията на армията за набиране на висококвалифицирани техници на Patriot предполагат, че пусковите установки са базирани в Бахрейн, Кувейт и Саудитска Арабия.

Батарии Patriot има и в Европа, включително в Германия, а според плановете на Пентагона преди последната ескалация в Близкия изток една от тях трябва да бъде базирана в Гуам, а друга - на Хаваите (в Тихия океан - бел. ред.). Армията отказа да коментира колко са вече в региона и къде са разположени новите, но заяви, че "плановете и ангажиментът ѝ към защитата на родината не са се променили".

Още: Германия изпрати системи Patriot на Украйна

Колко батареи Patriot имат САЩ?

САЩ разполагат с 60 батареи Patriot, а 17 други държави са ги закупили или са направили поръчки. RTX не разкрива данни за темповете на производство, освен че те се увеличават. Компанията е заявила, че изпълнението на новите поръчки ще отнеме повече от две години.

От индустрията смятат, че RTX произвежда около десетина системи Patriot годишно, което е малко по-различно от темповете преди 30 години.

Още: Производителят на Patriot обещава още системи за Украйна

Една батарея остава в Южна Корея, а няколко други са задържани за обучение, ремонт и модернизация в САЩ, според представители на Пентагона и индустрията. Украйна и разширеното разгръщане в Близкия изток оставят под половината от инвентара на САЩ на разположение за охрана на силите им в останалата част на света.

Пентагонът разполага и с шест батареи от модернизираната система LTAMDS, също произведена от RTX, след като компанията победи конкуренцията на Lockheed Martin и Northrop Grumman за разработване на нов радар. Те са в процес на изпитания и няма да бъдат въведени в експлоатация преди 2025 г., заявиха от фирмата. Най-голямата разлика е, че радарът може да сканира на 360 градуса в сравнение с точката и стрелбата на сегашния модел.

"Ако си спомним за Patriot, когато беше разработен през 80-те години на миналия век, ние знаехме откъде идва заплахата", каза Уес Кремер, ръководител на отбранителния бизнес на RTX, визирайки СССР. "Но сега не знаем откъде идва".

Още: Киев: Вероятно Путин просто не знае какво е "Пейтриът", затова ги "унищожава" всеки ден

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес