Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВФ предупреждава: Глобалната икономика е пред критична ситуация

29 ноември 2018, 08:30 часа • 2954 прочитания

Влиянието на ескалацията на търговското напрежение върху глобалния растеж е по-лошо от опасенията само преди месец и заплашването от САЩ за мита за колите може да съкрати голяма част от световната икономика. За това предупреждава Международният валутен фонд (МВФ) в свой доклад за предстоящата срещата на върха на Г-20 в Буенос Айрес, която започва в петък.

Припомняме, че през миналия месец експертите на глобалната финансова институция набелязаха опасностите при проблемите в търговията - особено между Съединените щати и Китай, които си размениха наказателни мита върху продукти за стотици милиарди долари.

Но директорът на МВФ Кристин Лагард каза, че този "насрещен вятър" може да забави скоростта "дори повече, отколкото очаквахме". МВФ счита, че ако бъдат наложени, митата върху колите, могат да намалят три четвърти от процента на глобалната икономика, пише БГНЕС.

Нововъзникващите пазарни икономики, особено Китай и еврозоната, вече виждат собствените си икономики си бавни, докато Brexit без сделка например би могъл още повече да попречи на доверието", коментира Лагард.

В доклада се казва, че търговията и Brexit рискуват "да останат трудни", а самата несигурност създава трудности за компаниите чрез затягане на кредитните условия.

Инвестициите ще бъдат намалени допълнително, ако президентът Доналд Тръмп изпълни заплахата си да наложи стриктни мита за вноса на автомобили от всички страни, с изключение на Канада и Мексико, което би довело до отмъщение от търговските партньори за износа на САЩ, предупреждават още от МВФ.

Actualno.com припомня, че Тръмп заплаши да въведе мита за вноса на коли като част от агресивната си търговска стратегия, чиято цел е запазване на работните места в Щатите

Очаква се стопанинът на Белия дом да се срещне в Буенос Айрес с китайския президент Си Дзинпин и според Вашингтон президентът вижда „добра възможност“ за сделка, която да намали търканията в търговията.

Лагард отбеляза в заключение, че преди срещата на Г-20 в Аржентина, „глобалната икономика е изправена пред критична ситуация“.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес