Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Можем ли да се заразим с коронавирус от повърхности?

17 май 2020, 15:26 часа • 11380 прочитания

Все още не е доказано, че хората могат да се заразят с новия коронавирус, като докосват заразени повърхности, заявиха от Световната здравна организация. Независимо от това от СЗО напомнят, че е препоръчително да се дезинфекцират често докосвани повърхности и предмети.

Клинични проучвания преди време установиха, че вирусът може да оцелее върху външната страна на маска за лице до седем дни. От СЗО обаче отбелязват, че тези твърдения трябва да се възприемат с известна доза скептицизъм. „Такива изследвани се провеждат в лаборатории, в които условията са напълно различни от реалния живот и са близки до идеалните“, напомнят от организацията. Макар да няма доказани случаи на зараза с коронавируса от повърхност, този начин на предаване не бива да се изключва, като се има предвид поведението на други коронавируси. Затова е важно да се дезинфекцират всички повърхности, напомнят от СЗО.

В проучването върху устойчивостта на вируса беше установено, че той оцелява върху неръждаема стомана и пластмаса в продължение на четири дни, върху стъкло - за два дни и върху дърво и плат – един ден. Друго изследване показва, че той оцелява върху медна повърхност четири часа, 24 часа - върху картон и 72 часа върху пластмаса и стомана.

Намирането на вирусна РНК обаче, се оказва, че не невинаги означава, че намереният коронавирус има способността да заразява, напомнят експерти. Според тях изключително важно в случая е запазването на липидната обвивка, чрез която той прониква в клетките и предизвиква заразяване. Тази обвивка е податлива на всякакви външни влияния и често се разпада бързо в неблагоприятни за нея условия. Така, дори и да има запазена РНК структура, вирусът не може да причини заболяване. Именно затова от СЗО предупреждават, че резултатите от лабораториите, които показват изключителната издържливост на коронавируса, трябва да се приемат с известна условност.

Златният стандарт за подобно изследване е взимането на материал от различни повърхности и отглеждането му в живи клетки в лаборатория, където условията са идеални за това. Този начин, обаче, не дава сигурен отговор на въпроса, защото в ежедневието тези условия са много различни. Освен това, за да се прави такъв анализ, е нужно той да се извърши в лаборатории с 3-то ниво на биосигурност, които са изключително специализирани и изискват специално подготвен персонал и съблюдаване на изключителни мерки за безопасност.

Много от лабораториите ползват стандартния PCR метод, за да откриват вируса върху повърхности. Този метод обаче, не е подходящ за подобно изследване, защото може да открие вирусна РНК, но не прави разлика между това дали тя е инфекциозна или просто има следи от генетичния материал. Именно затова, PCR метода се използва основно за епидемиологични изследвания.

Още актуални новини от пандемията с коронавирус може да откриете ТУК!

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес