Базирани в Китай хакери са получили достъп до имейл акаунтите на около 25 организации, включително правителствени агенции. Това съобщава софтуерният гигант Microsoft, без да представи подробности за това къде са базирани правителствените агенции.
Още: Американски сенатори: Тръмп повтаря пропагандата на Путин, срамно е (ВИДЕО)
Още: Тръмп прегърна путинизма, нарече Зеленски "диктатор" и "средно успешен комик"
Министерството на търговията на САЩ обаче потвърди пред BBC, че Microsoft го е уведомила за атаката. Според докладите министърът на търговията Джина Раймондо е сред лицата, засегнати от пробива.
"Microsoft уведоми Министерството за компрометиране на системата Office 365 на Microsoft и министерството предприе незабавни действия, за да отговори", каза говорител на Министерството на търговията на САЩ пред BBC.
"Ние наблюдаваме нашите системи и ще реагираме незабавно, ако бъде открита допълнителна дейност", добавиха те.
Още: Републикански сенатор за Путин: Или в затвора, или екзекутиран, не може да му се вярва! (ВИДЕО)
Още: Руски военни самолети са забелязани да летят край бреговете на Аляска (ВИДЕО)
Oще: Microsoft съкращава още служители
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рейтингът на Тръмп у дома пада, американците все по-разтревожени за икономиката
Още: Брутално меле между пропалестински протестиращи и израелци се разрази в Ню Йорк (ВИДЕО)
Американските медии съобщиха, че Държавният департамент на САЩ също е бил атакуван от хакерите. От там не дадоха информация дали това е така.
Китайското посолство в Лондон заяви пред агенция "Ройтерс", че обвинението е "дезинформация" и нарече правителството на САЩ "най-голямата хакерска империя в света и глобален кибер крадец".
От Microsoft обясниха, че базираната в Китай хакерска група, наричана Storm-0558, е имала достъп до имейл акаунти чрез фалшифициране на цифрови токени за удостоверяване, изисквани от системата. Токените обикновено се използват за проверка на самоличността на дадено лице.
Още: Австралийски милиардер създаде партия, вдъхновена от Тръмп
Още: Тръмп чисти съдебната система от прокурорите на Байдън
"Storm-0558 е насочен основно към правителствени агенции в Западна Европа и се фокусира върху шпионаж, кражба на данни и достъп до идентификационни данни", казаха от фирмата.
Още: ЕС се готви да разследва "Майкрософт"
През май Microsoft и западните шпионски агенции заявиха, че китайски хакери са използвали "скрит" зловреден софтуер, за да атакуват критична инфраструктура на американските военни бази в Гуам.
Експерти заявиха, че това е една от най-големите известни кампании за кибершпионаж срещу САЩ. Ключов военен пост на САЩ, пристанищата и военновъздушните бази на Гуам биха били от решаващо значение за всеки западен отговор на конфликт в Азия.
Пекин нарече доклада на Microsoft "крайно непрофесионален" и "дезинформация". Китай рутинно отрича участието си в хакерски операции, независимо от наличните доказателства или контекст.
Още: САЩ: Финансирани от Китай хакери атакуват критична инфраструктура