Съединените щати ще поискат от компанията Boeing да направи промени в пътническия самолет 737 MAX 8, пише британският вестник The Guardian, цитиран от БГНЕС.
До края на април компанията трябва да е обновила софтуера на всички подобни машини. Boeing потвърди, че Федералната агенция по авиацията е поискала от тях "да се разчита по-малко на процедури, изискващи пилотите да запомнят допълнителни неща". А двама американски сенатори поискаха да бъдат спрени всички 370 самолета 737 MAX 8, които Боинг са доставили на клиенти.
След 2 катастрофи за по-малко от 5 месеца - в Индонезия и в Етиопия, редица компании спряха полетите със самолета. Притесненията са, че модерният самолет може да има конструктивен дефект - проблем с данните от сензорите за ъгъла на атака, което кара компютъра на самолета ненужно да накланя носа му. Сингапур дори спря полетите на този вид самолети, като моделът няма право да кацат или излитат на територията на страната. Забраната включва всички разновидности на последното поколение на 737, докато други държави и компании обявиха, че временно спират употребата само на 737 Max 8.
Междувременно след Етиопия, Китай и Каймановите острови машината беше спряна от употреба временно в Индонезия, Монголия и Република Южна Африка. Освен това, още две големи авиокомпании спряха полетите със 737 MAX 8. Бразилската компания "Гол" обяви, че нейните 7 самолета от този модел ще останат на земята. "Сигурността е нашият приоритет номер едно, затова временно спираме пътническите превози със 737 MAX 8", се казва в официално изявление на авиокомпанията.
Малко след това мексиканската компания "Аеромексико" обяви, че временно спира от употреба своите 6 самолета от същия модел. "Няма да използваме 737 MAX 8 докато не получим повече информация за катастрофата в Етиопия", пишат от компанията.
Около 370 самолета от този популярен модел са в употреба от 47 компании в момента. А заради това акциите на Boeing паднаха със 7%.