Парламентът на Венецуела гласува на второ четене предоставянето на специални пълномощия на президента. Така той ще може да избегне "пречките на опозицията" по пътя към изграждане на социалистическо общество, предаде БГНЕС.
Още: Кой причини пожарите в Лос Анджелис? Мел Гибсън и Антонио Бандерас в задочен спор (ВИДЕО)
Една от стъпките му в тази посока е директното ограничаване на печалбата на търговците в страната.
"Аз ще приложа разумни и обективни ограничения върху печалбата и от там - върху цените", обеща той.
За 14 години лидерът на Боливарианската революция и предшественик на Мадуро – Уго Чавес – четири пъти разполагаше с подобни права и успя да подпише повече от 200 постановления със силата на закон, припомня ИТАР-ТАСС. С извънредни пълномощия Чавес разполагаше за време между шест месеца и година и половина. Мадуро поиска от парламента извънредни права за една година. Той иска за изведе боливарианската революция, изповядвана от социалистите във Венецуела от 1999 г. на нов етап. Гласуването на второ четене бе с минимално необходимите 99 гласа от общо 165 (повече от 3/5 от депутатите).
Още: Парис Хилтън събра 800 000 долара за пострадалите от пожарите в Лос Анджелис
Още: Няма да позволят на Мъск да бъде решаващ фактор: В очакване на идването на власт на Доналд Тръмп
Венецуелският президент иска да се бори срещу корупцията и "икономическата война", която води с него опозицията и нейните поддръжници – "чуждестранните империалисти". Тези "врагове на отечеството" са обвинени, че стоят зад скока на инфлацията над 54% за една година - рекорд от 14 години на социалистическото управление. Към хроничната липса на валута се прибави недостиг на хранителни продукти, перилни препарати, сапун, пише АФП.
Според основната опозиционна коалиция властите искат "повече правомощия, за да наблегнат на преследване на политическите си противници и да криминализират финансирането" на опозиционните партии.
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
Още: След решение на САЩ да я извади от черния списък: Куба освобождава стотици затворници
Според експерти и икономически среди правителството се цели в последствията, а не в причините за кризата като лошото управление на компаниите, отчуждени по времето на Уго Чавес и строгия контрол върху достъпа до чужда валута, установен през 2003 г. и довел до насърчаване на скока на долара на черния пазар (около девет пъти повече от официалния курс). Специални правомощия са искали всички президенти на Венецуела от 1970 г. насам. Уго Чавес ги е използвал през 2000, 2001, 2008 и 2010 г.
На 8 декември във Венецуела – страната с най-големите запаси от петрол в света – предстоят общински избори. Това ще бъде първи изборен тест за президента Мадуро, чиято популярност спада след изборите за президент на 14 април, според социологическите проучвания.