Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лидерите от Г-20 обсъждат бъдещето на света, а хиляди граждани протестират срещу тях

01 декември 2018, 11:00 часа • 3568 прочитания

Двудневният глобален форум Г-20 започна в петък в аржентинската столица Буенос Айрес на фона на напрежение, засилени мерки за сигурност и протести.

Още: В Калифорния започна кампания за отделянето от САЩ

Още: Депортирането е в ход: САЩ върнаха 4000 души в Мексико само за седмица

Хиляди демонстранти излязоха на протест по време на откриването на срещата на върха, предаде Reuters.

Протестиращите обаче не успяха да се доближат до държавните глави заради организиран кордон в район от 12 км километра около мястото на събитието. По официални данни 25 000 полицаи са ангажирани да осигуряват реда.

Градът беше почти напълно блокиран заради шествието, което се организира от коалиция между профсъюзите и групи за човешки права.

Още: Тръмп замразява отношенията с ЕС, щял да гради преки връзки с държавите членки

Още: Пандите Бао Ли и Цин Бао - любимци в зоопарка във Вашингтон (ВИДЕО)

Един от протестиращите заяви: "Протестираме срещу лидерите на глобалните сили, които са отговорни за глада, нищетата и войните по света, както и за унищожаването на околната среда."

В столицата на Аржентина са планирани около 33 анти-Г-20 протеста и културни събития. Транспортът е блокиран. Властите обявиха петък за неработен ден и призоваха жителите да напуснат столицата.

Световните лидери се събират в аржентинската столица с дълбоки разногласия в търговията и геополитически горещи точки.

Още: "Ще я получа": Доналд Тръмп обсебен, че Канада ще стане 51-ви щат на САЩ

Още: Тръмп настоя Йордания и Египет да приемат повече палестинци от Газа

В началото на форума Доналд Тръмп изрази надежда, че Русия и Украйна скоро ще разрешат кризата със задържането на украинските кораби и моряци в Черно море, за да се срещне с Владимир Путин. Американският лидер внезапно отмени планирана среща с руския президент Владимир Путин в кулоарите на форума заради възникналото напрежение между Русия и Украйна. Двамата се разминаха вчера в кулоарите на Г-20, без да се поздравят.

Срещата на Г20 се разглежда и като своеобразен тест за престолонаследника на Саудитска Арабия – Мохамед бин Салман. Той е единственият арабски лидер на форума и традиционното за страната му облекло влезе в ярък контраст с морето от костюми на семейната снимка в началото на форума. На моменти престолонаследникът на Рияд изглеждаше несигурен и дори нервен, като малцина от лидерите открито отидоха и му подадоха ръка да се здрависат. Това е първата дипломатическа проява на високо равнище за принца след скандала с убийството на журналиста Джамал Хашоги, което предизвика широко обществено недоволство по света.

Салман бе призован от Франция и Великобритания да се издирят и накажат виновните по случая "Кашоги".

Президентите на Русия и Франция Владимир Путин и Еманюел Макрон обсъдиха положението в Украйна и Сирия. "Естествено е, че има какво да обсъдим и върху какво съвместно да поработим, каза Макрон в началото на беседата си. Радвам се на възможността да пообщувам днес с Вас на срещата на „Двайсетте”. По-специално това се отнася до положението в Сирия. Видяхме, че след много успешната среща в Истанбул положението се промени. Това се отнася и до ситуацията с Украйна, особено с оглед на събитията от последните дни”, добави Макрон. Той отбеляза също, че би искал да обсъди с Путин изпълнението на Минските споразумения, въпроси на киберсигурността, а също общото равните на архитектурата на безопасността в Европа.

От своя страна Путин предложи на Макрон да поговорят за развитието на двустранните отношения. "Миналата година стокооборотът нарасна с 16,5% и тази година темпът на растежа е същият”, подчерта той

С интерес е очаквана планираната в събота вечеря между Тръмп и китайския президент Си Дзинпин. Срещата може да установи дали двете държави ще прекратят търговската война или САЩ ще увеличат митата от 1 януари 2019 г.

"Мисля, че сме много близо да направим нещо с Китай", обяви Тръмп.

Аржентинският президент Маурисио Макри заяви в началото, че не винаги може да се постигне консенсус, но целта на Г-20 е различните играчи да намерят обща основа и да се ангажират с действия за споделено и проспериращо бъдеще.

Мексиканският му колега Енрике Пеня Нието обаче призова да се стигне до консенсус, защото това е от полза за международната общност.

Фокусът тази година е върху бъдещите ангажименти, инфраструктура за развитие и устойчиво продоволствие. Следващият подобен форум ще се проведе в Осака, Япония.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес