Конгресът на САЩ разглежда сигнал за заплаха срещу националната сигурност

14 февруари 2024, 23:02 часа • 3989 | прочитания

Ръководителят на Комисията по разузнаване в Камарата на представителите на американския Конгрес републиканецът Майк Търнър заяви днес, че разполага с информация за сериозна заплаха за националната сигурност. Той призова правителството да разсекрети информацията, за да могат САЩ и техните съюзници да обсъдят открито как да реагират, предаде Асошиейтед прес.

Още: За пореден път: Съд в САЩ удари по Доналд Тръмп

Още: "Твърде близък е до Украйна": Тръмп отстранил Келог от преговорите по настояване на Русия

Търнър, който е конгресмен републиканец от щата Охайо, не даде подробности за заплахата в изявлението си, включително дали тя е нова. Той настоя президентът Джо Байдън да разсекрети "цялата информация, свързана с тази заплаха“.

Още: Надеждата не е план: САЩ нямат политика, с която да спрат всеки нов Путин

По-рано днес Търнър изпрати имейл до членовете на Конгреса, в който се казваше, че неговата комисия спешно е получила класифицирана информация за дестабилизиращ чуждестранен военен потенциал. Търнър ги прикани да дойдат в залата за обмен на секретна информация - зона с ограничен достъп в Конгреса, за да се запознаят с разузнавателните данни. Тогава той също не разкри подробности. Изявлението на Търнър изглежда завари правителството на американския президент Джо Байдън неподготвено, предава БТА.

Още: Бивш евродепутат: Зад привидната си лудост, Доналд Тръмп крие един практичен разум

Още: Тръмп ще спира руската инвазия в Украйна с нова тактика

Още: "Старец с лоша памет": Републикански главен прокурор поиска Камала Харис да отстрани Байдън

Съветникът на президента по националната сигурност на Джейк Съливан заяви на пресконференция в Белия дом, че така или иначе за утре е било предвидено да информира Търнър и други висши членове на комисиите по разузнаване на Конгреса. Те са известни като "Бандата на осемте" (Gang of Eight) и включват лидерите на парламентарните фракции на републиканците и на демократите в Сената и в Камарата, както и председателите и високопоставени членове на съответните комисии по разузнаването. Съливан не разкри темата на срещата, нито предостави други подробности, свързани с изявлението на Търнър.

Още: Тръмп: Европейският съюз е много, много гаден

Още: Тръмп: Мисля, че анексирането на Гренландия ще се случи (ВИДЕО)

Още: Надежда за Украйна: Близкият до Тръмп лидер на долната камара иска среща с Байдън за военната помощ

"Фокусиран съм върху срещата утре с Търнър и другите членове на Камарата на представителите от "Бандата на осемте", каза Съливан и допълни, че в момента не е в състояние да кажа нищо повече от тази трибуна.

Още: Байдън към Тръмп: Никой друг президент на САЩ не се е кланял на руски диктатор (ВИДЕО)

Още: AP: Познанството на Уиткоф с Тръмп започна от сандвич и стигна до Газа и Украйна

Още: Тръмп разочарова Кенеди-младши - отряза близък негов приятел за важен пост

Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън каза пред журналисти на Капитолия, че няма повод за тревога, посочи Ройтерс. "Владеем положението. Работим по въпроса и няма повод за тревога", отбеляза той. 

Още: Първа стъпка: Републиканците успяха с импийчмънта на вътрешния министър на САЩ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес