В равнините на Източна Колумбия вековният конфликт между човек и звяр се разиграва почти всеки ден. Ягуарите нападат добитъка. Фермерите отмъщават с пушки, констатира АФП.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Но Хорхе Бараган обяви едностранно примирие с хищните котки. Той е харесал най-голямата котка в Америка и казва, че няма нищо против да пожертва няколко глави добитък, за да изпълни своята част от задължението за опазване смъртоносните ловци, завладели въображението му.
Преди около десет години Бараган решил да жертва част от семейната си ферма „Ла Аурора“ в саваната, която осигурява подслон и храна за ягуари, които според него „струват повече живи, отколкото мъртви“. Семейството отдавна е забранило лова на диви животни - храна на ягуарите – в имота. Сега на 61 години, Бараган търси котките, вместо да се страхува да ги види. Голяма част от деня си той прекарва в снимане от скрити камери, разпръснати във фермата, която се е превърнала в природен резерват в Казанаре, Колумбия. На снимките той среща стари четириноги приятели и открива нови.
Но това не винаги е щастливо съжителство.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Котките, които могат да тежат 100 килограма и са с дължина около два метра, често пресичат имота на Бараган. И понякога добитъкът става жертва - до 100 на година при загуба от около 300 долара на глава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Бараган казва, че поне частично компенсира загубите чрез посещения на учени и туристи с надеждата да зърнат една от величествените петнисти котки. През 2018 г. фермата е била посещавана от около 160 посетители на месец, при 30 долара на човек на вечер, но този поток от приходи почти пресъхна по време на пандемията на коронавируса.
Ягуарът е включен в списъка като "почти застрашени" отизчезване от Международния съюз за опазване на природата.