През последните пет години Newsweek, в партньорство с фирмата за данни Statista, направи класация на най-добрите болници в света, съобщава Евронюз.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
По отношение на методологията, изследването на Newsweek анализира 2300 болници в 28 държави и изброява 250-те най-добри. Списъкът включва и специализирани болници и сравнява претендентите по отношение на научните изследвания, иновациите, стандарта на обслужване и устойчивостта. Страните са избрани въз основа на определени фактори, включително стандарт на живот, продължителност на живота, население, брой болници и наличие на данни, обяснява БГНЕС.
Над 80 000 медицински експерти са участвали в онлайн проучване, като са взети предвид и мненията на пациентите. Освен това в резултатите е взета информация от показатели за качество, като например хигиенни оценки.
Според Newsweek, "най-добрите болници в света постоянно привличат най-добрите специалисти и осигуряват най-добрите резултати за пациентите, както и най-важните нови терапии и изследвания.От всички болници в света сравнително малко могат да правят всички тези неща година след година".
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
ОЩЕ: Идея заради плашещи финансови данни: С плащания от акцизи държавата да осигури здравеопазването ни
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Съгласно изследването най-добрите болници на континента се намират в Швеция, Германия и Франция, които заемат първите места в крайната европейска класация.
6. Шведската Karolinska Universitetssjukhuset в Солна зае 6-о място в общото класиране, като постигна най-високи резултати в Европа. Университетската болница работи със студенти по медицина и професори от известния Каролински институт и самостоятелно осигурява най-голям дял от академичните медицински изследвания в страната.
7. Charité - болницата, свързана с Universitätsmedizin Berlin - се класира на 7-мо място в общото класиране. Това е една от най-големите университетски болници в Европа и в нея са работили над половината от носителите на Нобелова награда за медицина и физиология в страната. Тя се гордее и с това, че е един от най-големите работодатели в столицата на Германия. В нея беше приет на лечение Алексей Навални след опита да бъде отровен.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
8. Парижката AP-HP - Hôpital Universitaire Pitié Salpêtrière се класира на 8-мо място. Тя е международно призната за своите изследвания в областта на различни състояния - от заболявания на нервната система, през онкология и онкологични заболявания, до спешна помощ и грижи за възрастните хора.
Като цяло европейските държави с най-много болници, класирани на първо място, са Германия, Швейцария и Франция.
Първите четири места в списъка на Newsweek и Statista са доминирани от болници от САЩ.
1. На първо място е клиниката "Майо" в Рочестър, Минесота. Ако някога сте търсили симптоми в Гугъл, има вероятност да сте чували за клиниката "Майо", тъй като в нея има статии и съвети за почти всяко заболяване.
2. На второ място "Нюзуик" посочва клиниката "Кливланд" в Охайо, на трето - болницата "Масачузетс Дженерал" в Бостън, а на четвърто - болницата "Джон Хопкинс" в Балтимор.
Като цяло САЩ заемат 10 места в първите 25 и 46 от общо 250-те изброени болници.