САЩ не следва да предприемат санкции срещу проекта "Северен поток 2", заяви на семинар в Атлантическия съвет във Вашингтон американският високопоставен енергиен експерт Ричард Морнингстар. Той е заемал длъжности като специален представител на САЩ по енергийните въпроси в Евразия, постоянен представител към ЕС, специален съветник на президента по въпросите на каспийската енергетика и посланик в Азербайджан.
Още: "За последните три месеца": Мексико задържа почти половин милион мигранти
Още: Канадски министри работят с екипа на Тръмп за ниски мита
Морнингстар посочи, че макар и да не е голям привърженик на проекта "Северен поток-2", не смята, че трябва да се въвеждат санкции по този проект. Мнението му е, че действително за осъществяването на "Северен поток 2" трябва да се проведат дебати, пише БГНЕС по информация на руската държавна информационна агенция ТАСС.
Друг американски представител – зам.-помощник държавният секретар по енергийните въпроси Сандра Оудкърк каза, че действащото законодателство не задължава администрацията на САЩ да въвежда санкции по отношение на проекта "Северен поток 2", но има право да го направи. "Това може да бъде направено, ако и когато администрацията сметне, че ситуацията го изисква", каза тя.
Проектът "Северен поток 2" предвижда разширяване на действащия магистрален газопровод "Северен поток", свързващ Русия и Германия по дъното на Балтийско море, заобикаляйки по този начин транзитните държави Украйна, Беларус, Полша и други източноевропейски и прибалтийски държави. Въвеждането му в експлоатация е предвидено за 2019 година. Пропускателната способност на всяка от двете тръби е 27.5 млрд. куб. метра газ годишно. Разширението ще удвои капацитета на първия газопровод "Северен поток".
Още: Тръмп иска съдът на САЩ да спре действието на закона за забрана на TikTok
Още: "Иде ли нова пандемия": Откриха нова мутация на птичия грип в САЩ
Газопроводът "Северен поток 2" трябва да пресече териториалните води и изключителната икономическа зона на Дания по продължение на 139 километра и да премине покрай остров Борнхолм. Разрешение за строителството трябва да бъде дадено от властите на Германия, Русия, Финландия и Швеция, през чиито води ще премине новия тръбопровод. Международни консултации ще трябва да се проведат с участието на Латвия, Литва, Полша и Естония. Стойността на изграждането на "Северен поток 2" се оценява на 9,5 млрд. евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки загинаха при срутване на мост в Бразилия (ВИДЕО+СНИМКА)