Тази нощ в САЩ изтече срокът на федералния мораториум за изгонване на граждани, които заради пандемията от коронавирус са се оказали без средства за заплащане на жилищни разходи.
Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор
Още: Европа откри начин как САЩ да участват в миротворческата мисия в Украйна
Мораториумът бе въведен преди около година от центровете по профилактика и контрол на болестите в страната. Предишното удължаване на срока му бе до 31 юли.
В петък Камарата на представителите на Конгреса излезе във ваканция, която ще продължи седем седмици.
По информация на агенция Ройтерс, в последния ден от заседанието си депутатите не успяха да съгласуват удължаването на мораториума до 18 октомври, тъй като републиканците са блокирали инициативата. Демократите също не са били единодушни в подкрепата си за такова решение, в резултат на което то така и не е подложено на гласуване.
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада
За да бъде удължен срокът на мораториума, трябва да бъде одобрен и от горната камара на Конгреса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
Противниците на тази инициатива акцентират върху положението на собствениците на жилища, които трябва да плащат ипотеки, застраховки и данъци, а в същото време да не получават наем от част от наемателите си.
По-рано тази седмица президентът на САЩ Джо Байдън призова Конгреса да удължи срока на мораториума. Според прессекретаря на Белия дом Джен Псаки, държавният глава „решително би подкрепил“ удължаването на забраната за изгонване, но регулаторът не може да го направи заради неотдавнашното решение на Върховния съд, който постанови, че за целта е необходимо ясно и конкретно решение от страна на Конгреса.
В някои щати в момента са в сила аналогични мерки, приети на местно ниво. В щата Ню Йорк мораториумът е удължен до 31 август, а в Калифорния – до 30 септември.
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса