Хенри Кисинджър празнува стотния си юбилей: С какво остава в историята?

27 май 2023, 14:20 часа • 4003 | прочитания

Бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър празнува своя стотен рожден ден на 27 май, събота.

Още: Заради скандала с чата в Signal: Пентагонът ще разследва Пийт Хегсет

Още: САЩ спря излъчването на Радио Свобода в Русия

Кисинджър е единственият служител в историята на САЩ, който е бил едновременно държавен секретар и президентски съветник по националната сигурност. Смятан е за патриарх на американската дипломация, ръководен от прагматизма си по въпросите на външната политика. През 70-те години на ХХ век играе ключова роля във формирането на политиката на Вашингтон по широк кръг въпроси.

Кисинджър призовава за деескалация на напрежението в отношенията между САЩ и Съветския съюз. Спомага и за полагането на основите на установяването на дипломатическите отношения на Вашингтон с Пекин през 1979 г. Освен това води преговори за прекратяване на войната във Виетнам и за подготовката на Парижкото мирно споразумение. В резултат на това Хенри Кисинджър е удостоен с Нобелова награда за мир през 1973 г. заедно с виетнамския дипломат и държавник Ле Дук Тхо. Секретарят обаче не идва на церемонията по награждаването.

Кисинджър е известен и с активните си усилия за разрешаване на арабско-израелския конфликт.

Още: Тръмп разглоби световния ред, построен с много усилия след Втората световна война

Още: US генерал Кристофър Каволи: Русия е изгубила над 4000 танка в Украйна

Още: Външният ни министър разговаря с държавния секретар на Тръмп - Марко Рубио

Още: Десетки земетресения удариха Тексас

Хенри Кисинджър е натурализиран американец. Роден е на 27 май 1923 г. в баварския град Фюрт, Германия, в еврейско семейство от средната класа. Рожденото му име е Хайнц Алфред Кисинджър. Баща му е учител, а майка му - домакиня. През 1938 г. семейството се премества първо в Лондон, а след това емигрира в Ню Йорк.

След завършване на гимназия Хенри Кисинджър постъпва в Сити Колидж в Ню Йорк, където учи счетоводство, но не завършва обучението си. През 1943 г. е призован в армията. Същата година става гражданин на САЩ.

Още: Мъск отрече, че напуска правителството на САЩ. Ванс разкри следващата му роля (ВИДЕО)

Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор

Кисинджър участва във Втората световна война. През 1943-1946 г. служи във военното контраразузнаване - първо като редник, а след това е повишен в сержант. Бил е преводач от немски език в частите, които са воювали в Германия. Награден е с медал "Бронзова звезда". В периода 1946-1949 г. е капитан от резерва на военното разузнаване.

През 1947 г. се завръща в Щатите. Пет години след това получава магистърска степен, а през 1954 г. - докторска степен по политически науки от Харвардския университет. След като защитава докторската си дисертация, започва кариера на лектор в Харвард. Официално е вписан като професор в университета до 1971 г. Там и в някои американски мозъчни тръстове ръководи редица изследователски проекти в областта на външната политика и националната сигурност.

През 1957 г. е публикувана първата му книга "Ядрени оръжия и външна политика", в която той предлага изоставяне на военната и политическата доктрина за "масирано отмъщение" в полза на по-гъвкава стратегия за ограничено използване на ядрени оръжия. По-късно тази концепция ще залегне в основата на "стратегията за гъвкав отговор" на президента Джон Ф. Кенеди.

Като експерт по сигурността Кисинджър работи в правителствени агенции при президентите Дуайт Айзенхауер (1953-1961), Джон Ф. Кенеди (1961-1963) и Линдън Джонсън (1963-1969).

През 1969 г. става съветник по националната сигурност на президента Ричард Никсън (1969-1974 г.). Заема този пост от януари 1969 г. до ноември 1975 г. От септември 1973 г. изпълнява и длъжността държавен секретар на САЩ.

Кисинджър остава начело на външната политика на САЩ при президента Джералд Форд (1974-1977 г.), а през януари 1977 г. се оттегля от поста ръководител на американската дипломация.

Като президентски съветник по националната сигурност и държавен секретар той играе безпрецедентна роля във външната политика на САЩ. Под ръководството на Кисинджър са подписани първите съветско-американски споразумения за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия и Договорът за ПРО (1972 г.), както и Заключителният акт на Конференцията за сигурност и сътрудничество в Европа (1975 г.).

Каква е позицията на Хенри Кисинджър за войната на диктатора Владимир Путин в Украйна - четете тук.

ОЩЕ: Профили на властта: Светът през очите на Кисинджър

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес