САЩ се намират в състояние на "икономическа война" с Китай, която може да завърши с пагубно поражение за Щатите. Такова мнение изрази Стив Банън, главният политически стратег в администрацията на американския президент Доналд Тръмп в интервю за журналиста от сп. "Америкън проспект" Робърт Кътнър.
"В момента сме на прага на икономическа война с Китай... Те не се срамуват да кажат какво правят. Един от нас ще се превърне в хегемон след 25 или 30 години и това ще са те, ако продължаваме в този дух", категоричен бе Банън, който сам е поискал да изрази гледната си точка пред Кътнър, пише БГНЕС.
“За мен икономическата война с Китай е всичко. И ние трябва да сме маниакално фокусирани върху нея. Защото ако продължим за я губим, то след 5, най-много 10 години, ще достигнем инфликсната точка, преломния момент, след който няма да успеем никога да се възстановим", добави политстратегът на Белия дом.
Банън издаде още, че за да избегне подобна катастрофална загуба, Вашингтон възнамерява да приложи разпоредбата от Раздел 301 на Търговския закон на САЩ от 1974 година. Въпросният раздел дава на американския президент правото да предприеме едностранно всички необходими мерки за борба с политиката, законодателството или действията на чуждестранна държава, която нанасят вреди на търговията на САЩ или престъпва международните споразумения. В случая с Китай става дума за предполагаемите нарушения в сферата на интелектуалната собственост на американски компании, които развиват дейността си в азиатската страна, както и за понижаването на цените за стомана и алуминий.
Интервюто с Банън се публикува броени дни, след като в понеделник (14 август) американският държавен глава Доналд Тръмп подписа меморандум, с който назначи търговския представител на САЩ Робърт Лайтхайзър да определи дали китайската политика ощетява американските инвеститори или компании. Тръмп се закани и с ответни мерки при наличието на евентуален резултат.
В отговор министърът на търговията на Китай излезе с писмено изявление, в което изрази "сериозните си притеснения" и предупреди, че проявата на американски търговски протекционизъм ще принуди Пекин "да предприеме подходящи мерки, за да защити законните права и интересите си". "Китай няма да седи безучастно", заплаши тогава икономическия първенец на Азия.