Facebook няма да проверява за достоверност публикациите на политици, обяви социалната мрежа година преди президентските избори в САЩ. От социалната мрежа неведнъж са обявявали, че работят именно върху осигуряване на достоверност и предпазване от манипулация на общественото мнение, съобщава АФП.
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
Още: След решение на САЩ да я извади от черния списък: Куба освобождава стотици затворници
This is from Facebook VP Nick Clegg's speech at the Atlantic Festival where the policy change essentially exempting politicians from community standards was announced. Facebook refuses to acknowledge its role in radicalizing the right and elevating violent rhetoric. pic.twitter.com/qALboaEB48
— Natalie Martinez (@natijomartinez) September 24, 2019
Докато социалната мрежа разчита на трети страни за проверка на информациите, включително големи новинарски агенции, тя ще се въздържа от проверка на политическите твърдения.
Още: В САЩ: Бюджетният дефицит надхвърли 700 млрд. долара
Още: Мегаломанията на Тръмп: Защо бъдещият президент на САЩ иска да купи половината свят?
„Не вярваме, че е подходящо да се намесваме в политическия дебат и да не позволяваме на думите на политиците да стигат до аудиторията им“, заяви Ник Клег, вицепрезидент на Facebook.
„Това означава, че няма да изпращаме съдържание и реклами на политици на третите страни, които са наши партньори за проверка на фактите“, допълни той.
Още: Клинтън и Буш ще присъстват със съпругите си на церемонията на Тръмп, Обама ще е без Мишел
Още: Блинкен: Планът за следвоенна Газа ще бъде предаден на администрацията на Тръмп
Nick Clegg on why Facebook exempts politicians from its third party fact-checking program https://t.co/YFNdB5G8uq pic.twitter.com/rrY6kvKmbq
— Alexios (@Mantzarlis) September 25, 2019
Още: Пожарите в Лос Анджелис отлагат голяма новина за Бионсе (СНИМКА)
Още: Демокрацията си отива, а младите я загърбват за сметка на диктатори: Анализ
Опасенията се увеличават преди изборите за президент на САЩ през ноември 2020 година след разкритията за широкомащабна кампания за дезинформация във Facebook и другите социални мрежи, дирижирана от Русия за изборите през 2016 година. Това беше и причината Facebook да си сътрудничи с различни медии, които да проверяват достоверността на различни статии и публикации.