Дроновете се използват днес за различни задачи - доставяне на малки експресни пакети, подпомагане на операции за търсене и спасяване, заснемане на спиращи дъха изгледи от високо, пише USA Today, цитиран от БГНЕС. Към тези рутинни дейности на безпилотните летателни апарати се прибавя една, която е животоспасяваща – транспортиране на органи за трансплантация.
Изследователи от MissionGO, доставчик на безпилотни авиационни решения, и Nevada Donor Network, организация за снабдяване с органи, обявиха два успешни тестови полета с човешки орган и тъкан чрез дронове в Лас Вегас. Първият полет на 17 септември транспортира роговици за изследване от една болница до друга на около две мили и половина. Същия ден втори полет достави бъбрек за изследване на 10 мили, от летище до малък град в пустинята край Лас Вегас.
Това е най-дългия полет за доставка на органи в историята на безпилотни летателни апарати, надминавайки разстоянието от исторически полет от април 2019 г., когато екипът на MissionGO транспортира бъбрек от кампуса на Университета в Мериленд до медицинския център в Балтимор и успешно беше трансплантиран на пациент.
Въпреки че бъбрекът в Лас Вегас е бил само за изследователски цели, учените, които са правили биопсии преди и след полета, са стигнали до заключението, че няма промени в тъканната структура и жизнеспособността на клетките. „Тези полети са вълнуваща стъпка напред“, каза Антъни Пучиарела, президент на MissionGO.
Обикновено органите се транспортират с търговски самолети, но пандемията от коронавирус драстично е намалила броя на наличните полети. Това от своя страна отваря вратата за безпилотни „спасители“.