Камарата на представителите на САЩ одобри резолюция, която блокира възможността американския президент Доналд Тръмп да получи финансиране за гранична стена с Мексико чрез обявяването на национална извънредно положение.
Още: САЩ отново отказаха да осъдят руската агресия в резолюция на ООН
Още: Forbes: "Анонимните" с кибератака срещу Русия, хакнаха и Тръмп
Резолюцията, която сега трябва да отиде в контролирания от републиканците Сенат, беше приета от контролираната от демократите камара с разлика от 245-182. 13 републиканци се присъединиха към позицията на демократите - против извънредното положение, наложено от Тръмп, за да вземе 5,7 млрд. долара от федералния бюджет за строеж на стена по границата с Мексико. Конгресът прие държавен бюджет на 14 февруари, който включваше 1 375 милиарда долара за изграждане на около 55 мили от стената.
Президентът на САЩ моментално заплаши, че ще наложи вето върху резолюцията, ако тя премине както в парламента, така и в Сената, където перспективите да мине са несигурни.
След като не успя да осигури парите за граничната стена от Конгреса, Тръмп обяви извънредно положение на 15 февруари, което щеше да му позволи да намери финансиране от други източници, предимно от бюджета на Пентагона за военни строителни проекти.
Още: Забележителна жива верига от доброволци пренесе над 9000 книги (ВИДЕО)
Още: Пътуването на Кейти Пери в Космоса е фалшиво: Конспиративни теории с доказателства (ВИДЕО)
Тръмп подписа декларация за извънредно положение, уверявайки, че ще получи парите, които желае. Той твърди, че властта да направи това произтича от Закона за въвеждане на извънредно положение от 1976 година. Той обаче предвижда също така Конгресът да анулира това, но с квалифицирано мнозинство - правомощие, което законодателната власт никога преди не е използвала.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кандидатът на Тръмп за столичен прокурор се оказа любимец на руската пропаганда
Още: АТВ прегази полицай, след като се е опитал да го задържи (ВИДЕО)
Сенатът трябва да разгледа резолюцията през следващите 18 дни, като републиканците се радват на мнозинство от четирима сенатори в горната камара на Конгреса. Дори и Сенатът да приеме резолюцията, сигурно е, че Тръмп ще наложи вето върху нея и изглежда нито една от двете камари няма мнозинство от две трети, необходими за отмяна на неговото вето.
"Не става въпрос за границата, става въпрос за Конституцията", каза в председателят на Камарата на представителите и лидер на демократите там Нанси Пелоси.
Още: Зад кулисите: След спорове Тръмп спрял атака с бомби и командоси срещу Иран
Още: Тръмп впрегна втори лост на Байдън за натиск върху Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)