Членовете на Камарата на представителите в американския Конгрес приеха законопроекта, налагащ таван на размера на пенсиите, които бившите президенти на САЩ взимаха досега.
Плановете на американските конгресмени предвиждаха годишните пенсии на бившите държавни лидери да се намалят с 5 хиляди долара. В момента петимата живи бивши президенти на САЩ взимат по 205 хил. долара, посочва БГНЕС.
По време на заседанието почти всички конгресмени защитиха тезата, че бившите държавни глави заработват и без това милиони долари от изнасянето на лекции и продажбата на мемоарите си - затова не се нуждаят от допълнително държавно подпомагане.
Както отбеляза и по-рано инициаторът на проекта – републиканецът Джоди Хейс, "в момента няма нужда средствата на данъкоплатците да се използват за поддръжка на бившите държавни лидери".
Освен съкращаването на размера на пенсиите, новоприетият закон предвижда и намаление на средствата в размер на 500 хил. долара годишно, от които всичките бившите президенти се възползват за наемането на офисни помещения и плащането на щатните си служители. Според плановете тази сума ще бъде автоматично намалена до 350 хил. долара в рамките на следващите 5 години, а след това и до 250 хиляди долара.
Плащанията на бившите държавни глави от държавната хазна се различават обаче значително в момента. Така, например Джими Картър е получил през 2016 година едва 230 000 долара, а Джордж Буш-старши - три пъти повече (малко над 600 хил.). Най-голямата дадена сума също принадлежи на семейство Буш. Според одитите през въпросната година Буш-младши е взел 800 000 долара.
Годишната аренда за офис на Барак Обама пък се очаква, че ще бъде между 500 и 550 хил. долара годишно.