Президентът на САЩ Джо Байдън обяви сформирането на специална работна група към Министерството на отбраната за Китай и нареди незабавен преглед на стратегическия подход на армията срещу Пекин, съобщава "Дойче Веле", цитирана от БГНЕС.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
По същия начин той обяви мерки срещу военната хунта в Мианмар, включително замразяване на нейните активи в САЩ след преврата през миналата седмица, докато бирманците отново протестираха за пети пореден ден срещу армията въпреки жестоките репресии.
По време на първото си посещение в Пентагона като президент, Байдън каза, че преразглеждането на стратегията с Пекин е от решаващо значение, за да може "да се набележи солиден път по въпросите, свързани с Китай, които ще изискват усилия от цялото правителство".
"Трябва да се изправим пред нарастващите предизвикателства, поставени от Китай, за да запазим мира и да защитим нашите интереси в Индийско-Тихоокеанската зона и в световен мащаб", добави той.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Новата работна група ще разполага с четири месеца, за да представи оценки и препоръки относно военната стратегия на САЩ спрямо Китай, включително области на технологиите, структурата на силите и двустранните отбранителни отношения с Пекин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Президентът на САЩ каза, че прегледът на Пентагона трябва да бъде одобрен както от политически партии и Конгреса, така и от съюзници и други асоциации. "Ето как ще отговорим на предизвикателството на Китай и ще гарантираме, че американците ще спечелят конкуренцията в бъдеще", заяви той.
Байдън също се опита да скъса с политиката на своя предшественик Доналд Тръмп, обещавайки на американските отбранителни сили да държи вътрешната политика извън сигурността на страната. Байдън смята, че силата трябва да бъде последната мярка.
"Никога няма да ви лиша от достойнство, никога няма да проявя неуважение.Никога няма да политизирам работата, която вършите", каза той, докато вицепрезидентът Камала Харис и министърът на отбраната Лойд Остин стояха до него. Байдън, чийто син Бо служи в Ирак при Остин, също обеща да запази силата на армията.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
И двамата с Остин подчертаха подхода на новата администрация "първо на дипломацията", след като Тръмп отмени предишната политика за по-стабилна и агресивна позиция "Америка на първо място" както със съюзници, така и с партньори.
„Много често нашите въоръжени сили и служителите на Министерството на отбраната са това, с което останалият свят идентифицира САЩ. Но нашата страна е по-сигурна и по-силна, когато водим не само с примера на нашата сила, но и със силата на нашия пример", каза Байдън.
Байдън обеща, че "никога няма да се поколебае" да разположи американски сили за защита на жизненоважни американски интереси, но смята, че "силата трябва да бъде инструмент от последна инстанция, а не първият".
Байдън засегна и малцинствата, които според него са слабо представени в редиците на офицерите от Пентагона и се нуждаят от повече възможности.
И Остин, и Харис са първите афроамериканци, които заемат своите позиции. "Време е цялото многообразие и цялата сила на нашите сили да бъдат отразени на всички нива на този отдел, включително на нашия министър на отбраната," каза той.